Kryzys biznesowego imperium Donalda Trumpa po przegranych wyborach

Gospodarka

Kiedy prezydent Trump opuści Biały Dom w styczniu, stanie przed wieloma wyzwaniami finansowymi i prawnymi. Prokurator okręgowy na Manhattanie, Cyrus Vance Jr., Demokrata, od lat zajmuje się dokumentacją finansową Trumpa, szukając dowodów na oszustwa podatkowe i fałszowanie dokumentacji biznesowej.

Donald Trump
Fot. Pixabay.com

Kiedy prezydent Trump opuści Biały Dom w styczniu, stanie przed wieloma wyzwaniami finansowymi i prawnymi. Prokurator okręgowy na Manhattanie, Cyrus Vance Jr., Demokrata, od lat zajmuje się dokumentacją finansową Trumpa, szukając dowodów na oszustwa podatkowe i fałszowanie dokumentacji biznesowej.

Kontrolowany przez prezydenta konglomerat Trump Organization będzie musiał znaleźć pieniądze na spłatę w najbliższych kilku latach długu, wynoszącego 400 mln USD.

Trump Organization

Trump Organization z siedzibą w Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku obejmuje przedsięwzięcia gospodarcze i inwestycje Donalda Trumpa,  który przez lata pełnił funkcję prezesa zarządu.

Po objęciu stanowiska prezydenta zrezygnował, przekazując zarządzanie swoim trojgu starszym dzieciom: Donaldowi Jr., Ivance i Ericowi.

Trump Organization działa w branży deweloperskiej. Spółka inwestuje w nieruchomości mieszkaniowe, hotele, rezydencje  i pola golfowe w różnych krajach. Jest także właścicielem kilku hektarów nieruchomości na Manhattanie.

Ma udziały w 515 podmiotach i spółkach zależnych, z czego 264 z nich zawierają w swojej nazwie nazwisko Trumpa, a inne 54 jego inicjały.  

Planowane wyprzedaże

Szefowie Trump Organization zapowiadają, że strategicznym celem będzie globalny rozwój marki, co nie będzie jednak łatwe. Trump zanim został prezydentem liczył na zyskowne inwestycje w Chinach, ale wojna handlowa popsuła stosunki amerykańsko-chińskie.

W Waszyngtonie Trump International Hotel był ulubionym miejscem spotkań Republikanów, i lobbystów

W Europie niektóre znaki towarowe Trumpa zostały wyeliminowane przez roszczenia prawne. Od objęcia przez Trumpa prezydentury w biurowcu  Trump Tower w Nowym Jorku, w którym znajduje się siedziba Trump Organization, duża część przestrzeni jest nie wynajęta.

Trump Organization planuje sprzedaż kilka nieruchomości, w tym hotelu w Waszyngtonie i dwu drapaczy chmur w Nowym Jorku i San Francisco. Organizacja rozważa również sprzedaż swojej posiadłości Seven Springs poza Nowym Jorkiem.

Pandemia i przegrane wybory szkodzą biznesowi Trump Organization

Pandemia zaszkodziła hotelom i kurortom, należącym do Trump Organization, a po odejściu ze stanowiska prezydenta zmniejszą się dochody, jakie firma czerpała, sprzedając usługi Partii Republikańskiej.

Według analizy danych Federalnej Komisji Wyborczej od 2015 roku wydatki Republikanów na wynajem nieruchomości, należących do Trumpa, przekroczyły 23 miliony dolarów, gdy w latach 2010-2015 wyniosły mniej niż 200 tys. dolarów. Przychody te spadną w przyszłym roku do mniej niż 40 tys. dolarów.

W Waszyngtonie Trump International Hotel był ulubionym miejscem spotkań Republikanów, i lobbystów.

Rodzina Trumpów badała możliwość sprzedaży praw do hotelu przed wybuchem epidemii, ale pandemia opóźniła każdą transakcję.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: