Krzysztof Kalicki: Banki i bezpieczeństwo narodowe

Wydarzenia

Krzysztof Kalicki
Fot. Materiały prasowe Deutsche Banku Polska S.A.

Jednym z wątków przewodnich tegorocznego Forum Strategii Bankowych będą kwestie z obszaru bezpieczeństwa narodowego, rzecz jasna w powiązaniu z funkcjonowaniem banków. Podczas panelu, który będę miał zaszczyt prowadzić, odbędzie się debata poświęcona strategii bezpieczeństwa państwa w kontekście rozwoju sektora finansowego - pisze prof. Krzysztof Kalicki

#KrzysztofKalicki: Chcielibyśmy porozmawiać o tym, co w nadchodzącym czasie czeka sektor bankowy, i w jakich obszarach szykują się strategiczne zmiany #StrategieBankowe #HoryzontyBankowości @MiesiecznikBANK

Gościem specjalnym debaty będzie gen. Leon Komornicki, który w swoim czasie przygotował podobny dokument, a obecnie ma rozliczne uwagi odnośnie aktualnej wartości i zawartości strategii.

Uważam, że zastrzeżenia te są ze wszech miar słusznie, chociażby dlatego, że sprawy finansów państwa w tej strategii zostały uwzględnione w sposób wielce ograniczony.

Generalnie chcielibyśmy profesjonalnie porozmawiać na temat tego, co w nadchodzącym czasie czeka sektor bankowy,  i w jakich obszarach szykują się strategiczne zmiany.

Zamierzam również skonfrontować prognozy, które były formułowane w jednym z dokumentów w roku 2012 z rokiem 2019, pokazując, jak szybkie zachodzi transformacja rynku finansowego. Wystarczy przypomnieć, że w 2012 roku nie mieliśmy i nie mogliśmy mieć pojęcia o pewnych przyszłych działaniach sektora bankowego czy w szczególności rozwoju technologii wykorzystywanej w bankowości.

Trudno było nawet takie sprawy przewidzieć.

Ważnym elementem dyskusji będzie refleksja nad bezpieczeństwem banków w kontekście regulacyjnym, w jaki sposób nowe prawo i zalecenia nadzorcze oddziałują na sektor. W tym kontekście warto wskazać nie tylko pozytywne strony, ale również zagrożenia wynikające z przeregulowania.

Chcielibyśmy się też umiejscowić na mapie świata, w szczególności Europy, i popatrzeć, jaka jest konkurencyjność polskiego sektora finansowego na rynku europejskim.

Mamy nadzieję, że atrakcyjni goście naszego panelu, poczynając od wspomnianego gościa specjalnego w postaci gen. Komornickiego poprzez reprezentantów KNF, NBP i sektora bankowego sprawią, że  będzie to interesujący panel, który pokaże perspektywę sektora w różnych płaszczyznach niczym brylant, rzuci światło na to, co ma miejsce w polskiej bankowości i czego się spodziewany na przestrzeni nadchodzących lat.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: