Krzysztof Kalicki: Szwajcarzy nie mieli wyboru

Tylko u nas

Wypowiedź dla aleBank.pl: Krzysztof Kalicki - Prezes Zarządu, Deutsche Bank Polska

Krzysztof Kalicki: Z pewnością polityka Narodowego Banku Szwajcarii wyprzedziła decyzję Europejskiego Banku Centralnego, którego decyzje były wcześniej zapowiadane i od roku dyskutowane. Myślę, ze Bank Centralny Szwajcarii nie miał wyboru. Bardziej ekspansywna polityka Unii Walutowej Europejskiego Banku Centralnego mogłaby powodować jeszcze większe zadłużenia więc oni wyprzedzająco zerwali ten parytetowy związek między frankiem a euro. Teraz być może bardziej rozumiemy dlaczego taka decyzja została podjęta właśnie w tym czasie.

Jaki skutek obu polityk objawi się wobec gospodarki polskiej? Wydaje się, że już się pojawił. Widać wyraźnie, że złoty umacnia się do euro, a także do franka szwajcarskiego, widać, że już spadły stopy procentowe w euro i frankach, ale również okazuje się, ze stopa zwrotu polskich papierów obniżyła się – również pośrednio koszty finansowania polskiego budżetu mają szanse się obniżyć.

Jeżeli chodzi o umocnienie złotego to nie jest ono na tyle duże żeby w jakiejś mierze przeszkadzało wzrostowi polskiego eksportu, ale być może aprecjacja złotego w stosunku do franka szwajcarskiego trochę ostudzi emocje wokół tego wydarzenia, które jest tak intensywnie ostatnio dyskutowane.

Jest też pewnie problem globalny. Lepsza koniunktura w USA i wyższe stopy powodują, że z rynków tzw. emerging markets w zeszłym roku odpłynęło 250 mld dolarów. To nie jest dobra informacja globalnie bo to oznacza, że prawdopodobnie kapitał krótkoterminowy i długoterminowy nie będzie w takim stopniu napływał do krajów emerging markets. Z tego punktu widzenia może też trochę ucierpieć Polska w sensie napływu nowego kapitału.

Zobacz rozmowę w wersji wideo: „Krzysztof Kalicki: Szwajcarzy nie mieli wyboru”

aleBank.pl

Udostępnij artykuł: