Krzysztof Pietraszkiewicz: Nasza propozycja koresponduje z potrzebami rynku

Tylko u nas

Wypowiedź dla aleBank.pl: Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes Związku Banków Polskich

Wypowiedź dla aleBank.pl: Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes Związku Banków Polskich

Krzysztof Pietraszkiewicz: Trzeba pamiętać, że każdego roku sektor bankowy udziela od 170 do 230 tys. sztuk kredytów na cele mieszkaniowe. Taki kredyt ma dużą wartość dla każdego klienta, każdej rodziny. Jest ogromnym wyzwaniem. Ważne jest w związku z tym by była to usługa finansowa bardzo dobrze dopasowana, trafiona, dobrze oceniająca zdolność kredytową. Możliwość spłacenia kredytu przez zainteresowaną rodzinę to niezmiernie ważny aspekt dla stabilności polskich rodzin, ale także polskiej gospodarki i sektora bankowego. Aby praca doradców finansowych, a później także banków była wykonywana jak najbardziej profesjonalnie i na najwyższym poziomie trzeba kształcić doradców finansowych i analityków bankowych jak i tych, którzy poza bankami służą doradztwem klientom. Dlatego też wyciągając wnioski z tego, co się wydarzyło w świecie, postanowiliśmy wspólnie z naszymi partnerami opracować zbiór dobrych praktyk, zasad. One korespondują z zasadami dobrej praktyki bankowej, z obowiązującymi regulacjami, rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, ale także z zasadami opracowanymi przez Komisję Etyki Bankowej zawartymi w kodeksie praktyk bankowych. Bardzo się cieszę, że takie praktyki mają miejsce, że klienci będą coraz lepiej informowani, będą otrzymywali coraz lepsze analizy i wspólnie z doradcami będą poszukiwali najlepszych rozwiązań dotyczących finansowania ich potrzeb mieszkaniowych.

Maciej Małek: Dlaczego tak ważne jest certyfikowanie doradców w tym obszarze versus zapowiedzi deregulacji kolejnych zawodów?

KP: To jest wielka, potrzebna wiedza. Chodzi o to, aby nie popełnić błędu lub podjąć możliwie najlepszą decyzję. Taką wiedzę sprawdza się w oparciu o kursy, szkolenia, egzaminy. Trzeba ją także potwierdzić w praktyce. Dopiero osoby, które pomyślnie przejdą cały proces mogą liczyć na otrzymanie certyfikatu, określonego poświadczenia. Zależny nam na stałej profesjonalizacji tej grupy osób.

Zobacz rozmowę w wersji wideo: "Krzysztof Pietraszkiewicz: Nasza propozycja koresponduje z potrzebami rynku"

www.aleBank.pl

 

Udostępnij artykuł: