Krzysztof Pietraszkiewicz: Współpraca z PARP tworzy nową jakość

Tylko u nas

Wypowiedź dla aleBank.pl: Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes, Związek Banków Polskich

Wypowiedź dla aleBank.pl: Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes, Związek Banków Polskich

Krzysztof Pietraszkiewicz: Porozumienie po pierwsze potwierdza bardzo dobrą współpracę pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w minionych latach i Związkiem Banków Polskich. Potwierdza to, że decyzja Rady Ministrów z przed kilku lat, aby powierzyć Związkowi Banków Polskich organizowanie Krajowego Punktu Kontaktowego w bardzo specyficznym obszarze - aranżowania finansowania z innych instytucji europejskich - powiodła się. Okazało się, że potrafimy przygotować, nauczyć się wspólnie sięgania po środki z innych źródeł niż krajowe.

Ważne, że udało się nam stworzyć pewien wachlarz nowych instrumentów finansowych, które mogą być transferowane w przyszłości do krajowych instytucji finansowych. Ważne jest też to, że w okresie kryzysowym programy wypaliły - kilku tysiącom podmiotów udało się pomóc bezpośrednio, dziesiątki tysięcy firm skorzystało z finansowania i wzmocniło swoją pozycję rozwojową, rynkową.

Na najbliższe lata postanowiliśmy nadal ściśle współpracować, jeszcze lepiej koordynować wsparcie naszych potencjalnych beneficjentów i partnerów - różne instytucje finansowe i otoczenia biznesu.

Myślę, że banki z PARPem starają się wyjść na przeciw potrzebom polskich przedsiębiorców, ale także jednostkom samorządu terytorialnego. Aby program wzrastania polskiej gospodarki, przedsiębiorców w kolejnych latach był kontynuowany i jak najlepiej aranżowany, aby jednocześnie przyspieszać proces kapitalizowania polskich firm, przygotowywać je i wspierać w ekspansji międzynarodowej, pokazywać, że można redukować poziom nieufności, obniżać ryzyko podając instrumenty specyficzne - poręczeniowo-gwarancyjne, albo promować rozwiązania, które są związane z wyższym ryzykiem, ale innowacyjne. Tutaj system bonusów w niektórych instrumentach za to, że się projekt udaje.

Bardzo się cieszę z tego porozumienia. Chciałbym aby infrastruktura polskiego systemu bankowego była otoczona pewnym wianuszkiem nowoczesnych porozumień i rozwiązań, które pozwalają środki zebrane od obywateli, które są pod szczególną pieczą banków ze względów profesjonalnych, a także regulacyjnych jak najefektywniej i mądrze aktywować, czyli zamieniać na kredyty, pożyczki po to, aby powstawały i wrastały na naszych ziemiach projekty, z których będziemy dumni i dzięki którym polscy mali, ale i więksi przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać do swojego strategicznego wzrostu. 

Zobacz rozmowę w wersji wideo: "Krzysztof Pietraszkiewicz: Współpraca z PARP tworzy nową jakość"

aleBank.pl

Udostępnij artykuł: