Kto kupuje kosztowne nieruchomości?

Finanse i gospodarka

Na inwestowanie w stołeczne nieruchomości, których ceny należą do najwyższych w kraju decydują się najczęściej osoby młode.

Na inwestowanie w stołeczne nieruchomości, których ceny należą do najwyższych w kraju decydują się najczęściej osoby młode.

Najwięcej transakcji dotyczących zakupu nieruchomości o wartości co najmniej miliona złotych dokonywanych jest w Warszawie. Choć w innych dużych miastach kupujący także wykładają podobne kwoty to już znacznie rzadziej niż w stolicy.

Z drugiej strony Warszawa jest liderem płacowym wśród polskich miast. W 2011 roku średnia wysokość zarobków w stolicy wynosiła 5 500 zł, wynika z raportu Sedlak & Sedlak. Lepiej zarabiających mieszkańców aglomeracji warszawskiej stać więc na droższe nieruchomości. Wynagrodzenia osób zatrudnionych na poszczególnych szczeblach zarządzania wynosiły w stolicy w minionym roku od 3 065 zł (w przypadku pracowników szeregowych) do 22 000 zł (zarząd). Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2011 roku specjaliści zatrudnieni w Warszawie zarabiali przeciętnie 4 700 zł, kierownicy 8 000 zł, a dyrektorzy  16 000 zł miesięcznie.

Trzydziestolatki mieszkają komfortowo

Specjaliści Home Broker sprawdzili, kto w naszym kraju decyduje się na zakup kosztownych nieruchomości w kwotach powyżej miliona złotych. Okazuje się, że nabywcami są osoby mieszkające najczęściej w tym samym mieście. Zmieniają lokum, bo chcą zamieszkać bardziej komfortowo. Luksusowe nieruchomości kupują najczęściej dla zaspokojenia własnych potrzeb i polepszenia warunków życia swojej rodziny.

W dwóch przypadkach na pięć inwestorzy mieszkali dotychczas w innym mieście. Dwie na siedem transakcji zawierają cudzoziemcy. Średnia wartość luksusowej nieruchomości sprzedanej w ciągu ostatniego roku za pośrednictwem HB wynosi ponad 1,5 mln zł.

Co ciekawe, największą grupę kupujących stanowią osoby 30 letnie, choć nabywcami są też osoby starsze. Zajmują stanowiska menedżerskie wyższego szczebla, prowadzą przedsiębiorstwa, bądź wykonują wolne zawody, albo są artystami. Pracują w przeróżnych branżach.

Nabywcami domów są przeważnie osoby kilka czy kilkanaście lat starsze od kupujących wysokiej klasy mieszkania. Dom z działką w odróżnieniu od apartamentu jest lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy po pracy szukają relaksu i spokoju, a nie bezpośredniej bliskości pulsującego życiem miasta.

Ile za dom w Warszawie

Średnie ceny ofertowe nowych domów w Warszawie wynoszą ok. 5 tys. zł/mkw., a używanych niecałe 6,7 tys. zł/mkw., podaje serwis otoDom.pl. Najtańsze nowe domy w Warszawie są do kupienia na Pradze-Północ, w Ursusie, czy Rembertowie.

Z kolei najwyższe stawki deweloperzy wystawiają na Ursynowie. W tej dzielnicy trzeba zapłacić średnio 7,3 tys. zł za mkw., co oznacza, że na dom o pow. 150 mkw. musimy wydać przeciętnie ok. 1,1 mln zł. Nie mało trzeba wyłożyć też za nowy dom na Stegnach, bo 6,3 tys. zł/mkw., tj. ok. 950 tys. zł za nieruchomość o podobnej powierzchni. Na portalu Tabelaofert.pl można znaleźć 36 stołecznych inwestycji, w których oferowane są deweloperskie domy i segmenty. Najwięcej w Białołęce i Wawrze.

Ponieważ banki ostrożnie podchodzą dziś do kredytowania dużych i drogich nieruchomości, częściej kupowane są obecnie tańsze domy, położone w większej odległości od centrum Warszawy, ocenia Ober-Haus. Specjaliści z tej firmy obliczają, że większość stołecznej oferty domów zamyka się w kwocie 1-1,7 mln zł.

- Ze względu na wysokie koszty zakupu nieruchomości w Warszawie wiele osób decyduje się na segmenty, które także zapewniają wysoki komfort mieszkania, ale są zdecydowanie tańsze od domów wolnostojących także w utrzymaniu. Ich zakupem w naszej inwestycji przy ulicy Kadetów zainteresowane są zwykle rodziny. Odkąd wprowadziliśmy promocyjne ceny na ostatnie segmenty na warszawskim Osiedlu Przytulnym zainteresowanie zakupem wzrosło. Teraz gotowy segment w pobliżu Wału Miedzyszyńskiego można kupić nawet 20 proc. taniej - tłumaczy Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w Barc Warszawa S.A.

Warszawskie parcele droższe od apartamentów

Zakup domu w Warszawie to nie mały wydatek, jednak budowa, ze względu na wysokie ceny stołecznych gruntów, może okazać się jeszcze droższa. W warszawskim Śródmieściu parcele potrafią kosztować tyle ile gotowy apartament. Dlatego osoby, które decydują się na budowę domu wybierają grunt najczęściej na obrzeżach miasta lub w okolicznych miejscowościach.

Serwis Domy.pl podaje, że ceny działek budowlanych w Warszawie należą do najwyższych w Polsce.  W stolicy średnia stawka za mkw. wynosi aż 1117 zł. To prawie dwa razy więcej niż we Wrocławiu i Krakowie, w których trzeba zapłacić ok. 600 zł/mkw. Trzy razy tańsze niż w Warszawie są działki budowlane w Szczecinie, Białymstoku i Łodzi, a prawie cztery razy mniej wystarczy mieć na działkę pod budowę domu w Katowicach.

Źródło: Barc Warszawa S.A.

Udostępnij artykuł: