Kto wydaje najwięcej za granicą, a kto zaciska pasa? Badanie Revolut Money Report

Z rynku

Revolut, fintech, z którego korzysta ponad 7 milionów użytkowników w Europie i blisko 700 tysięcy w Polsce, przekonał do siebie w sierpniu prawie milion nowych osób. Badanie Revolut Money Report rzuca światło na to, gdzie podróżują i za co płacą za granicą posiadacze aplikacji.

Karta Revolut
Źródło: Materiały prasowe Revolut

Revolut, fintech, z którego korzysta ponad 7 milionów użytkowników w Europie i blisko 700 tysięcy w Polsce, przekonał do siebie w sierpniu prawie milion nowych osób. Badanie Revolut Money Report rzuca światło na to, gdzie podróżują i za co płacą za granicą posiadacze aplikacji.

W sezonie wakacyjnym do #Revolut dołączyło 200 000 nowych użytkowników z Polski, polscy użytkownicy @RevolutApp na urlop wybierali najczęściej Włochy, Hiszpanię i Chorwację

“Polskie wakacje to sezon szybkich wzrostów. Tego lata dołączyło do nas 200 000 nowych klientów - trzy razy więcej niż rok temu - co pokazuje że Revolut doskonale przydaje się na urlopie, ale nie tylko. Z aplikacji korzysta wiele osób pracujących na zagranicznych kontraktach i odbywających zagraniczne podróże służbowe. To z myślą o nich rozwijamy bezpłatne konta biznesowe dla freelancerów i właścicieli firm” - mówi Karol Sadaj, country manager Revolut w Polsce.Choć letni sezon sprzyja testowaniu Revolut na urlopie, to najpopularniejsze wśród użytkowników destynacje turystyczne - Włochy, Hiszpania, Chorwacja - wcale nie są tymi, gdzie Polacy najczęściej używają aplikacji. Są nimi Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, duże skupiska Polonii oraz kraje gdzie Polacy podróżują służbowo, pracują na kontraktach i skąd wysyłają do Polski przekazy pieniężne warte ponad 10 mld PLN rocznie. Revolut ułatwia transfer środków do Polski i codzienne życie za granicą, dlatego zestawieniu przewodzą Niemcy i Wielka Brytania.Ilu Polaków używa Reviolut za granicą

Urlopowe plany kontra rzeczywistość

W maju 2019 roku Revolut przeprowadził badanie opinii wśród 2 tysięcy użytkowników w wieku 18-38 lat. Na pytanie o plany na wakacje najwięcej respondentów odpowiedziała, że spędzi je w Polsce (28%), a wśród topowych zagranicznych destynacji znalazły się Włochy (11%), Hiszpania (9%), Chorwacja (8%) oraz Grecja (7%), Portugalia (5%) i USA (3%). Wygląda na to, że plany udało się zrealizować. Wśród sześciu destynacji turystycznych, w których najwięcej Polaków faktycznie płaciło Revolutem, pojawiły się te same kraje. We Włoszech apki użyło w tym roku ponad 50 tysięcy osób, w Hiszpanii ponad 35 tysięcy a w Chorwacji blisko 30 tysięcy. W tej grupie jedynie USA odnotowały większy udział w przyjazdach, niż wynikałoby to z wakacyjnych planów. Można przypuszczać, że prócz urlopowiczów, wielu Polaków odwiedziło w tym roku USA w celach zarobkowych i służbowo.

Emigracja, podróże służbowe i tranzyt

Dane o transakcjach za granicą pokazują, że najwięcej Polaków używa aplikacji Revolut w krajach, których trudno szukać wśród typowych destynacji turystycznych. To Wielka Brytania i Niemcy, a także Holandia. Kraje z liczną Polonią, popularne pod kątem pracy czasowej, wiodące pod względem wartości transferów pieniężnych do Polski, a w przypadku Niemiec kluczowy partner handlowy (podróże służbowe). Zarówno na Wyspach, jak i w Niemczech, z apki Revolut korzystało w tym roku ponad 65 tysięcy osób. W pierwszej piętnastce znalazło się też pięć destynacji, które trudno sklasyfikować. Czechy, Austria, Węgry i Słowacja to kraje, które Polacy przemierzają autem jadąc do Włoch i Chorwacji. Dzięki Revolut nie trzeba pamiętać w jakiej walucie płacimy w danym kraju za paliwo (tranzyt). Austria, Słowacja i Francja to kraje gdzie Polacy chętnie wyjeżdżają na narty (urlop). Czechy i Francja to również ważni partnerzy handlowi (podróże służbowe).Czytaj także: Revolut: nowe narzędzie ułatwi zarządzanie służbowymi wydatkami >>>

Polscy użytkownicy Revolut wydają za granicą od 91 do 891 PLN dziennie

Najdroższymi destynacjami dla Europejczyków korzystających z aplikacji Revolut okazały się być Malediwy, Emiraty Arabskie i Bahamy. Najwięcej w Emiratach Arabskich wydawali w tym roku Słowacy, średnio 911 PLN dziennie, na Bahamach prym wiedli Portugalczycy, 1800 PLN dziennie, a na Malediwach, gdzie narodowe rekordy pobili obywatele 9 krajów, największe transakcje realizowali Brytyjczycy, 2317 PLN w każdym dniu pobytu. Rekord Polski padł również na Malediwach. Polacy, korzystający z uroków rajskich wysp, potrafili jednak trzymać koszty w ryzach, wydając średnio 891 PLN dziennie (niemal trzykrotnie mniej niż Brytyjczycy). Wśród destynacji, gdzie pobyt nie wiąże się z dużymi wydatkami, znalazły się Irlandia, Estonia i Polska. W Irlandii koszty cięli obywatele Litwy, wydając 69 PLN dziennie. Obywatele Słowacji i Polski najmniej wydawali w Estonii, 75 i 91 PLN dziennie. Niskimi kosztami pobytu w Polsce cieszyli się z kolei podróżni z Włoch i Hiszpanii, wydając 114 i 99 PLN dziennie.Czytaj także: Revolut: platforma do bezprowizyjnego handlu akcjami także dla użytkowników kart Standard i Premium >>>Porównując rok bieżący i ubiegły, użytkownicy Revolut z wielu krajów Europy wydawali w tym roku, średnio, za dzień pobytu, mniejsze kwoty za granicą. Do narodów, które zacisnęły pasa należą Irlandia (-17%), Bułgaria (-15%), Hiszpania (-12%) i Słowacja (-10%). Średnich wydatków za każdy dzień pobytu za granicą nie zmienili obywatele Szwecji, a zwiększyli je podróżni z Węgier i Rumunii, odpowiednio o 4 i 13%. Liderem, mimo spadku wydatków (-8%), pozostali Brytyjczycy (309 PLN dziennie) a za nimi Szwedzi (263 PLN). Najbardziej oszczędni za granicą byli podróżni z Litwy i Słowacji, wydają dziennie 162 i 153 PLN. A co z podróżnymi z Polski? Plasują się w połowie stawki. Choć wydatki za granicą polscy użytkownicy Revolut ścięli w tym roku o 7%, nadal wydawali średnio 210 PLN dziennie. W tym roku mniejszy odsetek użytkowników z Polski korzystał z apki za granicę (20% vs. 24% r/r), ale Ci którym udało się za granicę wyruszyć, odwiedzili większą liczbę krajów (2,8 vs. 2,5 r/r).

Revolut for Business

Revolut dla firm to darmowe i płatne konta dla współczesnych przedsiębiorców, zarówno freelancerów jak i firm, oferowane w Europie przez Revolut, opartą na aplikacji mobilnej alternatywę dla tradycyjnych usług finansowych.Usługa pozwala na tworzenie firmowych kont wielowalutowych, generowanie wirtualnych oraz fizycznych kart firmowych, transfery pieniężne za granicę z pominięciem wysokich kosztów przewalutowań i integrację poprzez API z wieloma usługami biznesowymi, takimi jak Xero, Zapier, FreeAgent i Slack.Revolut dla firm powstał w roku 2017. Z usługi korzysta dziś w Europie ponad 100.000 klientów biznesowych. W Polsce z Revolut for Business korzysta ponad 1000 firm.
Źródło: Revolut
Udostępnij artykuł: