Kup teraz, o kredyt wystąpisz jutro

Aktualności

0001

Kredyt na telewizor zaciągniesz po jego nabyciu, a leasingując auto dla firmy zapłacisz czynsz na podstawie rzeczywistego przebiegu auta. Wraz z pojawianiem się na rynku nowych narzędzi teleinformatycznych produkty oferowane przez instytucje finansowe stają się coraz bardziej elastyczne i dopasowane do oczekiwań poszczególnych klientów.

Długoterminowy wynajem samochodów, określany mianem „abonamentu”, to z pewnością jedna z największych nowości na krajowym rynku finansowania środków transportu. Wiele banków już dziś deklaruje, że konsumencki leasing lub wynajem aut czy motocykli to dopiero początek. W przyszłości można będzie w ten sposób stać się również posiadaczem sprzętu RTV, AGD czy też wyposażyć mieszkanie w leasingowane meble. Już dziś można natomiast kupić telewizor, laptopa czy inny sprzęt płacąc kartą, a następnie złożyć do swojego banku wniosek o sfinansowanie tej transakcji. Taki produkt w swej ofercie ma między innymi PKO Bank Polski. – Proces udzielania kredytu wygląda następująco: klient płaci kartą kredytową, dokonując transakcji bezgotówkowej na co najmniej 500 zł (kwota transakcji, którą może rozłożyć na raty, nie może przekroczyć 95% limitu karty), następnie dzwoni w ciągu 3 dni na kartolinię banku i wybiera dogodną dla siebie liczbę rat (6, 9 lub 12 rat) – podkreśla Piotr Cirin, ekspert w Biurze Produktów Kredytowych dla MŚP.

Takie rozwiązanie umożliwia szybkie dokonanie zakupów z wykorzystaniem posiadanego w ramach karty limitu kredytowego, a następnie bez wychodzenia z domu i zbędnej biurokracji jest w stanie zamienić debet na karcie w standardowy kredyt.  Dzięki temu rozwiązaniu niezależnie, czy klient płaci kartą kredytową za wakacje, nowy sprzęt do domu, zakupy w sklepie spożywczym – ma dodatkową możliwości finansowania swoich potrzeb – przypomniał przedstawiciel PKO Banku Polskiego. Warto również podkreślić, iż istnieje możliwość zaciągnięcia więcej niż jednego takiego zobowiązania – rzecz jasna dopóki nie zostanie przekroczony limit wyznaczony przez bank.

Nowinek nie brakuje również na rynku produktów dedykowanych małym i średnim firmom. Idea Bank uruchomił niedawno usługę „Happy Miles”, czyli leasingu pojazdów, w którym kwota czynszu kształtowana jest w oparciu o przebieg pojazdu w danym okresie, który ewidencjonowany jest przy użyciu dedykowanego lokalizatora GPS. Takie rozwiązanie, przypominające nieco popularne telefony na kartę, w wielu biznesach może okazać się atrakcyjne dla wielu firm. – Miesięczna rata jest sumą liczby kilometrów przemnożonych przez stawkę za kilometr oraz niewielkiej części stałej. Urządzenie GPS ma przy tym zastosowanie nie tylko do wyliczania raty w leasingu, ale też do monitoringu pojazdu, a więc zarządzania czasem pracy kierowcy, kontroli prędkości, kontroli zużycia paliwa oraz trasy pojazdu czy do kontaktu z kierowcą – czytamy w komunikacie wystosowanym przez Idea Bank, który już dziś zapowiada kolejne usługi rozliczane „od kilometra”.  – Zaczęliśmy od leasingu na kilometry, ale intensywnie pracujemy już nad kolejną usługą opartą na monitoringu GPS. Będzie to długoterminowy najem samochodów – twierdzi Łukasz Domański, kierujący projektem Happy Miles.

Więcej na temat leasingu konsumenckiego i aut „w abonamencie” w majowym numerze „Miesięcznika Finansowego BANK”

Karol Jerzy Mórawski

Udostępnij artykuł: