Kurs rubla spadł do najniższego poziomu w historii po zaostrzeniu sankcji wobec Rosji

Gospodarka

W poniedziałek rubel osłabił się do 100,96 za USD na moskiewskiej giełdzie, która rozpoczęła pracę z opóźnieniem - informują dealerzy.

Rubel i wykres
Fot. stock.adobe.com/blackday

W poniedziałek rubel osłabił się do 100,96 za USD na moskiewskiej giełdzie, która rozpoczęła pracę z opóźnieniem - informują dealerzy.

To reakcja na decyzję krajów Zachodu o nałożeniu nowych sankcji na Rosję w celu dalszego odizolowania rosyjskiej gospodarki i jej systemu finansowego, gdy początkowo nałożone na ten kraj kary nie przekonały prezydenta Rosji Władimira Putina do wycofania rosyjskich wojsk z terenu Ukrainy - informują dealerzy.

Zaostrzenie sankcji Zachodu

W niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT. Około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona.

Czytaj także: UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji >>>

Borell wskazał, że UE "rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji".

Czytaj także: Sberbank Europe utracił płynność i prawdopodobnie upadnie >>>

Pełna lista zostanie opublikowana w poniedziałek. "Lista obejmuje oligarchów i biznesmenów rosyjskich. Oznacza ogromny wpływ gospodarczy i bardzo poważne skutki dla tych kluczowych postaci w Rosji, które zajmują najbardziej eksponowane stanowiska, osoby, które zajmują się propagandą i są z kręgów wojskowych" - zapowiedział Borrell.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Borrell dodał, że UE zdecydowała się przyjąć pakiet środków, które "realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy". 

Gigantyczna podwyżka stóp procentowych w Rosji

W poniedziałek bank centralny Rosji podwyższył główną stopę procentową do 20 proc. z 9,5 proc. To najwyższy poziom tego benchmarku od 2003 r. Bank wskazał, że podjął taką decyzję ze względu na "kardynalne" zmiany w gospodarce.

Czytaj także: Bank centralny Rosji próbuje ratować tonącego rubla; podwyżka stóp procentowych z 9,5 do 20 proc. >>>

Bank nałożył też pewne kontrole nad przepływem kapitału, próbując chronić rosyjską gospodarkę przed skutkami mocnych kar Zachodu, które obejmują również sam bank centralny Rosji.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: