Kurs złotego uzależniony od spekulacji dotyczących działań Fed

Gospodarka

"Gołębia" retoryka rezerwy federalnej sprzyja złotemu, który za sprawą zwrotu na eurodolarze nabiera sił. Lokalne wydarzenia nie mają większego wpływu na wycenę polskiej waluty, a rynek walutowy w najbliższych dniach może być zależny od spekulacji na temat przyszłości amerykańskiej polityki monetarnej. Jej obraz może rozświetlić dzisiejsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Pieniądze i wykres wzrostowy
Fot. stock.adobe.com/mizar_21984

"Gołębia" retoryka rezerwy federalnej sprzyja złotemu, który za sprawą zwrotu na eurodolarze nabiera sił. Lokalne wydarzenia nie mają większego wpływu na wycenę polskiej waluty, a rynek walutowy w najbliższych dniach może być zależny od spekulacji na temat przyszłości amerykańskiej polityki monetarnej. Jej obraz może rozświetlić dzisiejsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Dalsze osłabienie dolara byłoby z pewnością korzystne dla walut rynków wschodzących, a jednym z beneficjentów byłby polski #złoty #PLN #USD #dolar #Fed

Środa na rynku walutowym upływała w oczekiwaniu na popołudniowe wystąpienie prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome'a Powella. Rozpoczął on swoje przemówienie bardzo "gołębim" sygnałem, stwierdzając, że stopy procentowe w USA są już blisko poziomu neutralnego. Tak odległe od poprzednich wypowiedzi szefa Fed stanowisko natychmiast zostało odzwierciedlone w notowaniach dolara, który po godzinie 18 został drastycznie przeceniony. Kurs EUR/USD wzrósł z poziomu 1,1280 do 1,1380, korygując tym samym cały ruch spadkowy z bieżącego tygodnia. Obecnie kurs głównej pary oscyluje w okolicach 1,1360.

Istotna zmiana retoryki Fed

Wystąpienie zostało odczytane jako bardzo istotna zmiana retoryki Fed, a tym samym sceptycyzm wobec jastrzębich planów dotyczących amerykańskiej polityki monetarnej w 2019 r. może przybierać na sile. Dotychczas rynek czerpał korzyści z zapowiedzi wskazujących na to, że rok 2018 przyniesie cztery podwyżki, jak również, zgodnie z zapowiedziami FOMC, nie negował w pełni planów kontynuacji cyklu w roku 2019, poprzez trzy kolejne jastrzębie ruchy. Obecnie można spodziewać się narastających spekulacji na temat złagodzenia tej ścieżki, a tym samym potencjał odwrotu od dolara może przybierać na sile. Część oczekiwań zostanie zweryfikowana już dziś wieczorem – o godzinie 20:00 opublikowany zostanie protokół z listopadowego posiedzenia amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku.

Osłabienie dolara

Dalsze osłabienie amerykańskiej waluty byłoby z pewnością korzystne dla walut rynków wschodzących, a jednym z beneficjentów byłby polski złoty. Ten już teraz jest w coraz lepszej kondycji - od tygodnia umacnia się względem euro, od wczoraj względem dolara, a w stosunku do szwajcarskiego franka kontynuuje konsolidację w okolicach poziomu 3,80. EUR/PLN notowany jest dziś na poziomie 4,2860 i przymierza się do ataków na poziom 4,28, USD/PLN po wczorajszym silnym ruchu spadkowym zbliżył się do 3,7650, a CHF/PLN wyceniane jest na poziomie 3,7960. Przyszłość naszej rodzimej waluty pozostaje związana z kursem głównej pary, która przez pryzmat transakcji przeprowadzanych na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets ma potencjał wzrostowy - znacząco bowiem przeważa wartość pozycji długich, która stanowi 72% całości.Na kształt notowań może mieć dziś dodatkowo wpływ kilka publikacji makroekonomicznych. Przed godziną 10:00 poznamy dane z niemieckiego rynku pracy, o 11:00 opublikowany zostanie wskaźnik zaufania konsumentów w Unii Europejskiej, a o 14:00 światło ujrzą dane na temat inflacji CPI u naszych zachodnich sąsiadów. Po południu natomiast napłyną dane zza oceanu, w następującej kolejności: dynamika amerykańskiej konsumpcji, cotygodniowa aktualizacja sytuacji na rynku pracy oraz dane z rynku nieruchomości. Przed wieczorną publikacją protokołu każda publikacja może dokładać swoją cegiełkę do rynkowej zmienności, dlatego warto śledzić dzisiejsze kalendarium.

Źródło: Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets/ISBnews

 
Udostępnij artykuł: