Kwieciński: inwestycje kluczowe dla resortu w 2018 r. Konstytucja dla biznesu jest niezbędna

Gospodarka

Większość działań w nowym resorcie będzie poświęconych zagadnieniom podniesienia wzrostu inwestycji w polskiej gospodarce w roku bieżącym - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński
Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Większość działań w nowym resorcie będzie poświęconych zagadnieniom podniesienia wzrostu inwestycji w polskiej gospodarce w roku bieżącym - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Inwestycje kluczowe dla resortu w 2018 r. Konstytucja dla biznesu jest niezbędna - powiedział Jerzy #Kwieciński

- Wielkie wyzwanie w najbliższych miesiącach, które może nawet zaabsorbować większość naszej uwagi to kwestia związana z inwestycjami. Mamy bardzo dobre parametry makroekonomiczne i chcemy przyspieszyć inwestycje publiczne i prywatne. Chcemy koordynować wysiłki całego rządu - otoczenia prawnego, zwiększenia inwestycji samorządowych i prywatnych. Zmiana otoczenia prawnego dla biznesu ma tutaj wielkie znaczenie - powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.Ocenił, że szczególne ważne jest pobudzenie inwestycji prywatnych.- By przyspieszyć inwestycje prywatne kluczowe będą zmiany prawne - czyli Konstytucja dla biznesu. Ten pakiet zmian prawnych jest dla nas kluczowy, a także duża ustawa innowacyjna też będzie miała znaczenie. Chciałbym zaznaczyć, że stabilne prawo dla przedsiębiorców jest bardzo ważne, system podatkowy jest zbyt skomplikowany. Chcemy wprowadzić system z większą stabilnością prawa, bardziej przyjazny dla inwestycji i nie multiplikować zbyt dużej ilości przepisów - powiedział szef resortu MIR.

Ministerstwa będą współpracować

Nowo powołane Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologi pod kierownictwem minister Jadwigi Emilewicz będzie silnie współdziałało z resortem MIR w zakresie inwestycji.- Łączącym nas obszarem bardzo będzie zakres inwestycyjny, będziemy pracować nad wzrostem poziomu inwestycji, by były one realizowane przez MSP, liczymy też na wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych - (FDI), które chcielibyśmy z takimi sukcesami przyciągać jak w zeszłym roku - powiedziała Emilewicz podczas konferencji prasowej.Dodała, że " interesują nas wysokojakościowe inwestycje i za chwilę trafi pod obrady rządu zmiana ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych".Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inwestycje - nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 3,3% w III kw. 2017 roku (wobec nakładów brutto na środki trwałe o 0,9% - po rewizji - kwartał wcześniej). Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2017 roku o 4,9% r/r wobec 4% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: