Kwietniowy spadek oprocentowania lokat

Finanse i gospodarka

Oprocentowanie lokat jest coraz niższe. Spadła nie tylko średnia, ale znikła także część najatrakcyjniejszych propozycji depozytów. Z kwietniowego rankingu Expandera wynika, że na rynku zostały już tylko dwie oferty bez gwiazdek z oprocentowaniem wynoszącym 3%. Mniej jest również promocyjnych lokat zapewniających dochód od kapitału na poziomie 4% i więcej.

Dzięki temu, że mamy rekordowo niskie stopy procentowe, kredyty stały się dość tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Jednak ceną za to jest bardzo niskie oprocentowanie lokat. W ofercie 30 przeanalizowanych przez nas banków zostały już tylko dwie, które gwarantują zarobek w wysokości 3%. Mówimy o produktach bez gwiazdek, czyli przeznaczonych zarówno dla nowych, jak i stałych klientów. Te wyjątkowe propozycje to nie depozyty długoterminowe, choć w ostatnich miesiącach najwyższe oprocentowanie dawały lokaty roczne i dwuletnie. Tymczasem na odsetki na poziomie 3% (w skali roku) możemy liczyć na depozytach 3-miesięcznych (w BOŚ i Banku Smart).

Te oferty można określić mianem wyjątków potwierdzających regułę. Średnie oprocentowanie jest bowiem najwyższe dla lokat dwuletnich (1,86%), a najniższe dla 3-miesięcznych (1,50%). Dzieje się tak, ponieważ bankom zależy na tym, abyśmy pieniądze wpłacali na jak najdłuższy czas. Dzięki temu instytucje zapewniają sobie większą stabilność w zarządzaniu kapitałem. Trzeba pamiętać, że z tych środków udzielają one kredytów, które zwykle obejmują okres dłuższy niż kilka miesięcy.

Przyczyną niskiej średniej dla lokat 3-miesięcznych jest przede wszystkim to, że ponad jedna trzecia tego typu ofert ma oprocentowanie wynoszące 1% lub mniej. W przypadku najmniej atrakcyjnych depozytów jest ono niewiele wyższe od zera. Nasuwa się tu wręcz pytanie: czy warto korzystać z lokaty, przynoszącej po 3 miesiącach zysk wynoszący zaledwie 5 zł od kwoty 10 000 zł? Jeśli będziemy chcieli ją założyć w oddziale, to więcej niż uzyskane odsetki możemy wydać na paliwo czy bilet komunikacji miejskiej. 

Mniej promocji na 4%
Wciąż możemy jednak znaleźć oferty promocyjne gwarantujące oprocentowanie sięgające 4% czy nawet 5%. Zwykle są to lokaty dostępne tylko dla nowych klientów. W dodatku z takich depozytów można skorzystać jednorazowo. W ostatnim czasie część z nich uległa pogorszeniu. Meritum Bank zmniejszył oprocentowanie z 5% do 4%. Obniżkę wprowadziły również Orange Finanse (z 4% do 3,9%) oraz Getin Online (z 4% do 3,5%). Tym samym wypadły one z naszego zestawienia lokat promocyjnych dających oprocentowanie wynoszące 4% i więcej. Na 5% możemy więc liczyć już tylko w Deutsche Banku, ale pod warunkiem, że otworzymy tam konto.

Pełny raport tutaj

Maria Pawlak

Udostępnij artykuł: