Leasing najchętniej wykorzystywanym produktem finansowym

Finanse i gospodarka

W sektorze MŚP niemal dwa razy więcej firm oczekuje wzrostu finansowania zewnętrznego niż jego obniżenia (13,5% vs. 7,5%). I to nie kredyt bankowy, a leasing jest najchętniej wykorzystywanym produktem finansowym - wynika z przeprowadzonego w I kwartale br. badania "Barometr EFL". Co więcej, im przedsiębiorstwo zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z zewnętrznych funduszy, a rzadziej ze środków własnych. Od akcesji Polski do UE wartość leasingu środków trwałych wzrosła w naszym kraju aż o 250%.

– Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce jest niemal w połowie napędzane przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. A PKB, jak podaje GUS, w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrosło realnie o 3,9% r/r. Czyli MŚP radzą sobie bardzo dobrze i kluczowe dla krajowej gospodarki jest utrzymanie tej dynamiki także w tym roku. A warunkiem do stworzenia środowiska sprzyjającego rozwojowi biznesu jest dostęp do finansowania zewnętrznego – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL. – Dobrym prognostykiem na najbliższe miesiące jest to, że blisko dwa razy więcej przedsiębiorców spodziewa się większego zapotrzebowania na zewnętrzne środki finansowe niż jego spadku. Mam nadzieję, że przełoży się to na aktywność inwestycyjną  i napędzanie koniunktury – dodaje Kuczyński.

Podstawowe źródło finansowania sektora MŚP to środki własne (89% wskazań). Jednak, biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najpopularniejszy dotąd kredyt bankowy został zdetronizowany przez leasing – 41,5% vs. 43,8%. Tylko co siódma firma korzysta z ubezpieczenia majtku firmy (14,2%), a jedna na piętnaście z faktoringu (6,8%).

Wyraźną tendencję w korzystaniu z produktów finansowych widać spoglądając na wielkość podmiotów. Zgodnie z nią, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z zewnętrznych funduszy. Podczas gdy wśród mikro firm 90,5% zarządzających bazuje na środkach własnych, 30,5% na kredycie, a 28% na leasingu, tak 83% średnich przedsiębiorców finansuje swoją działalność gotówką, 59% leasingiem, a 53% kredytem bankowym. Wynik ten koresponduje ze stosunkowo dużym optymizmem wśród “średniaków” w zakresie inwestycji w środki trwałe wynikającym z subindeksu “Barometru EFL” za I kwartał br.

Źródło: EFL/alebank

Udostępnij artykuł: