Leasing samochodów: ostatni dzień na podpisanie umowy na dotychczasowych zasadach

Firma

Dziś jest ostatni dzień, aby podpisać umowę wynajmu lub leasingu samochodu na dotychczasowym zasadach. Od 1 stycznia związane z tym koszty dla pojazdów o wartości przekraczającej 150 tys. PLN, będą wyższe. Czy spóźnialscy mają jeszcze jakiekolwiek szanse?

Fot. stock.adobe.com/wsf-f

Dziś jest ostatni dzień, aby podpisać umowę wynajmu lub leasingu samochodu na dotychczasowym zasadach. Od 1 stycznia związane z tym koszty dla pojazdów o wartości przekraczającej 150 tys. PLN, będą wyższe. Czy spóźnialscy mają jeszcze jakiekolwiek szanse?

Tylko w przypadku samochodów o wartości poniżej 150 tys. zł będzie można – jak dotychczas - zaliczać do kosztów podatkowych całość opłat związanych z wynajmem lub leasingiem auta #leasing

Już tylko kilka godzin dzieli nas od wejścia w życie nowych przepisów dotyczących opodatkowania leasingu oraz wynajmu samochodów. Sylwester jest ostatnim dniem, w którym można uchronić się przed niekorzystnymi regulacjami. Umowy zawarte dziś dają bowiem możliwość rozliczania podatków na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.Niewielka ilość czasu pozostała na zawarcie umowy praktycznie „eliminuje” z gry tradycyjnych sprzedawców aut. Proces zakupu auta w salonie jest bowiem czasochłonny. Składają się na niego: wybór marki, modelu i wersji wyposażenia, formy i firmy finansującej, jazdy testowe, negocjacje cenowe ze sprzedawcą, analiza zdolności kredytowej, a na końcu wszelkie formalności związane z zawarciem kontraktu. Według danych Automative Finance Insight, proces zakupu nowego auta w tradycyjnym modelu trwa średnio 12 tygodni, licząc od momentu rozpoczęcia poszukiwań, do wyboru ostatecznej opcji.
Ile zajmuje zakup samochodu?

Źródło: carsmile

W sytuacji, gdy na podpisanie umowy na „starych” zasadach podatkowych zostało dosłownie kilka godzin, jedynym wyjściem może być skorzystanie z internetowej platformy do wynajmu lub leasingu aut, która umożliwia szybki wybór pojazdu i załatwienie wszelkich formalności bez wychodzenia z domu.Algorytm weryfikuje dane osobowe oraz sprawdza użytkownika w bazach dłużników. Jeżeli decyzja jest pozytywna, następuje potwierdzenie warunków, a następnie na ekranie wyświetla się 1-stronicowa, bardzo prosta umowa, której treść użytkownik akceptuje otrzymanym kodem sms. Weryfikacja tożsamości następuje poprzez przelew bankowy pierwszej raty. Zamówiony samochód można odebrać w salonie lub może on być dostarczony pod wskazany adres.Czytaj także: Leasing samochodów: pod koniec roku popyt wyższy o 30 proc. Właściciele firm chcą zdążyć przed zmianami >>>W ocenie Michała Knittera, wiceprezesa carsmile, załatwienie wszelkich formalności dziś, może być trudne, aczkolwiek warto spróbować.– Rynek pracuje w skróconych godzinach ze względu na Sylwestra. Jeżeli poszukujemy auta do wynajęcia, wciąż mamy jednak szanse, aby sfinalizować kontrakt, bo w przypadku najmu formalności są uproszczone. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku leasingu, dlatego jeśli nie rozpoczęliśmy jeszcze żadnych działań w tym kierunku, załatwienie wszystkiego dziś będzie raczej niemożliwie – sygnalizuje ekspert.

Co zmieni się w podatkach od Nowego Roku?

Tylko w przypadku samochodów o wartości poniżej 150 tys. zł będzie można – jak dotychczas - zaliczać do kosztów podatkowych całość opłat związanych z wynajmem lub leasingiem auta. Dla samochodów o wartości przekraczającej 150 tys. zł, będzie miała zastosowanie tzw. reguła proporcjonalności. Jest ona oparta na zasadzie: im droższe auto, tym mniejszą część rat będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Przykładowo, dla samochodu o wartości 300 tys. zł, będzie to jedynie 50% wydatków, a dla auta o wartości 450 tys. zł, już tylko nieco ponad 30%. Takie same zasady będą dotyczyć składek na ubezpieczenie AC.Od przyszłego roku osoby użytkujące samochody na postawie umowy najmu lub leasingu będą mogły zaliczyć do kosztów podatkowych tylko 75% wydatków eksploatacyjnych. Ograniczenie to będzie miało zastosowanie do samochód użytkowanych w trybie mieszanym, czyli zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych.

Jaki wpływ będą miały nowe regulacje na rynek wynajmu długoterminowego?

Aby oszacować potencjalny wpływ nadchodzących, niekorzystnych regulacji podatkowych, analitycy carsmile.pl uszeregowali samochody według ich popularności wśród najemców, posługując się danymi CEPIK za okres pierwszych trzech kwartałów 2018 r. (rejestracje nowych samochodów osobowych przez firmy oferujące wynajem długoterminowy). Samochody te podzielono na 7 kategorii:
  • małe
  • kompaktowe
  • SUVy małe i średnie
  • samochody klasy wyższej średniej
  • SUVy duże
  • óauta typu excecutive
  • małe samochody użytkowe
Jako główne kryterium oceny „zagrożenia” dla rynku, spowodowanego nowymi regulacjami, przyjęto wartość pojazdu. Warto podkreślić, że w przypadku samochodów użytkownych w trybie mieszanym, ich wartość podatkowa liczona jest jako suma ceny netto i 50% podatku VAT (części nie podlegającej odliczeniu). Dlatego też, dla celów analizy graniczną ceną netto samochodu jest 134 530 zł – kwota, dla której wartość podatkowa auta równa się 150 000 zł.Biorąc pod uwagę kryterium wartości, samochodom ujętym w zestawieniu, nadano jeden z czterech kolorów: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony. Kolory te informują nas, jak bardzo nowe przepisy mogą wpłynąć na utratę atrakcyjności danego modelu. Kolor zielony dotyczy aut, których cena nie przekracza 134 530 zł netto. Zatem nowe przepisy nie powinny mieć znaczącego wpływu na ich popularność wśród klientów.Kolor żółty oznacza ograniczone zagrożenie i dotyczy tych modeli, których jedynie bogate wersje wyposażenia mają ceny nie mieszczące się w nadchodzących limitach. Popularność tych aut wśród klientów korzystających z wynajmu długoterminowego lub leasingu nie powinna ulec znacznej zmianie, czego nie można powiedzieć o modelach „pomarańczowych”. Są to bowiem modele, których większość wersji kosztuje więcej niż wspomniane 134 530 zł netto, a jedynie auta o bazowym wyposażeniu nie przekraczają ustanowionego limitu.Ostatnią grupą są samochody oznaczone kolorem czerwonym. Są to auta, których nawet najniższa cena przekracza limit. W ich przypadku nowe przepisy spowodują wzrost kosztu wynajmu i leasingu, a rozmiar potencjalnej „straty” będzie zależał od relacji wartości pojazdu do ustawowego limitu – im droższy samochód, tym mniej korzystne rozliczenie.
Leasing aut

Źródło: carsmile

Czy "zagrożone" auta znikną z rynku wynajmu?

Wyniki analizy wskazują, że nowe przepisy mogą wpłynąć na naprawie 40% samochodów oferowanych w wynajmie długoterminowym. Czy oznacza to, że mogą one zniknąć z rynku wynajmu? Wśród „zagrożonych” modeli największy udział mają auta oznaczone kolorem żółtym i pomarańczowym. Są to samochody, które w większości przypadków mieszczą się w limicie 150 tys. zł. Wiedząc, że wynajem długoterminowy jest jedną z najdogodniejszych dla użytkownika form finansowania, zarówno klienci, jak i dystrybutorzy z pewnością podejmą działania mające na celu utrzymanie dotychczasowych korzyści podatkowych. Aby ograniczyć potencjalne straty, osoby zainteresowane wynajmem aut oznaczonych kolorem żółtym i pomarańczowym powinni zrezygnować z najwyższych wersji, aby wartość posiadanego auta zmieściła się w limicie. Alternatywą jest podpisanie umowy do końca roku, wtedy niezależnie od ceny pojazdu, będzie można korzystać z dotychczasowych zasad podatkowych. W przypadku samochodów o wartości nieznacznie przekraczającej 150 tys. zł, mogą pojawić się też oferty specjalne ze strony importerów, aby ostateczna cena mieściła się w limicie.Niewątpliwie nowe przepisy będą miały największy wpływ na samochody oznaczone kolorem czerwonym, których nawet najtańsza wersja przekracza wartość 135 000 zł. Są to przede wszystkim duże SUV’y oraz samochody zaklasyfikowane przez CEPIK jako „executive”, czyli najczęściej użytkowane przez menedżerów najwyższego szczebla. Stanowią one około 4% całkowitej sprzedaży samochodów w wynajmie (z wyłączeniem Skody Superb, która cenowo w większości wersji mieści się w limicie). Mówimy tu m.in. o Mercedesie GLC, BMW X5 i X6 czy popularnym Volvo XC90. W kategorii „excecutive” poważnie zagrożone są np. Audi A6, BMW 5 czy Volvo S90. W ich przypadku, jedyną możliwością uchronienia się przed negatywnymi skutkami wprowadzanych limitów jest podpisanie umowy najmu długoterminowego do końca grudnia 2018 r. Dzięki temu użytkownicy zachowają prawo do rozliczeń na obecnych zasadach w ciągu całego okresu obowiązywania umowy i będą mogli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Źródło: carsmile.pl

Udostępnij artykuł: