Legia Warszawa na srebrnej 5-złotówce

Finanse i gospodarka

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 zł upamiętniająca klub Legii Warszawa pojawi się w obiegu już w poniedziałek 4 kwietnia. W ten sposób Narodowy Bank Polski upamiętni ten warszawski klub o bogatej historii w setną rocznicę jego powstania.

Drużynę sportową „Legia” założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem jest związana do dziś. Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. Na jej rewersie ukazany jest herb klubu oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy, Stanisława Mielecha – żołnierza, doktora praw, publicysty, a także piłkarza i społecznika. Awers przedstawia wizerunek piłki nożnej.

Moneta znajdzie się w sprzedaży w poniedziałek 4 kwietnia. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 80 zł.

Obecnie Legia Warszawa to wizytówka sportowa stolicy. – Zajmuje pierwsze miejsce w tabeli wszechczasów piłkarskiej Ekstraklasy i jako jedyny klub występuje w niej nieprzerwanie od wznowienia rozrywek ligowych w powojennej Polsce. Piłkarska Legia 11 razy zdobywała mistrzostwo Polski, 17 razy puchar Polski, a 4 razy superpuchar Polski. Reprezentanci klubu wywalczyli na igrzyskach olimpijskich 86 medali a na mistrzostwach Polski ponad 1300 razy zajmowali pierwsze miejsca. Żaden inny klub sportowy nie ma na swoim koncie takich osiągnięć – podkreśla Bogusław Leśnodorski, prezes zarządu Legii Warszawa SA. Więcej informacji na temat monety oraz historii klubu można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie internetowej NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 12 kwietnia – do obiegu zostanie wprowadzony banknot kolekcjonerski „1050. rocznica chrztu Polski”, a 18 kwietnia NBP wyemituje monetę okolicznościową „Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka”.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: