Leszek Skiba: Pekao jest mniej narażone na ryzyka związane z zamrożeniem gospodarki niż inne banki

Z rynku

Pekao, jako bank uniwersalny o zdywersyfikowanym portfelu klientów, jest mniej - niż inne banki - narażony na ryzyka wynikające z zamrożenia gospodarki; daje to gwarancję przejścia przez kryzys w lepszej kondycji - mówi prezes Pekao Leszek Skiba.

Leszek Skiba - Bank Pekao
Leszek Skiba - Bank Pekao (fot. Bank Pekao S.A.)

Pekao, jako bank uniwersalny o zdywersyfikowanym portfelu klientów, jest mniej - niż inne banki - narażony na ryzyka wynikające z zamrożenia gospodarki; daje to gwarancję przejścia przez kryzys w lepszej kondycji - mówi prezes Pekao Leszek Skiba.

.@leszekskiba, prezes @BankPekaoSA: nie mam wątpliwości, że jesteśmy bankiem odpornym na turbulencje, a w okres pandemii weszliśmy w bardzo dobrej kondycji #Pekao #BankPekao #koronawirus #COVID19

"Nasz model biznesowy jest jednym z najbardziej odpornych i został oparty na silnych relacjach z klientami, co daje stabilny bilans oraz niezachwianą pozycję kapitałową i płynnościową instytucji. Nie dotykają nas żadne z ryzyk systemowych, chociażby, takie jak kredyty w CHF. Pekao przynosi zyski i ma bardzo niski wskaźnik tzw. kredytów zagrożonych. Nie mam wątpliwości, że jesteśmy bankiem odpornym na turbulencje, a w okres pandemii weszliśmy w bardzo dobrej kondycji" - powiedział Skiba.

"Pekao jest też mniej narażone na ryzyka związane z negatywnymi efektami zamrożenia gospodarki, bo jesteśmy bankiem uniwersalnym o zdywersyfikowanym portfelu klientów, co jak pokazują inne przykłady z historii, daje nam gwarancję przejścia przez kryzys w lepszej kondycji. Rynek dobrze odbiera nasze propozycje, co daje perspektywę stałego pozyskiwania klientów oraz dobrej współpracy z tymi, którzy są z nami od lat" - dodał.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Nowa strategia Banku Pekao

Skiba podtrzymał jednocześnie plany ogłoszenia do końca roku nowej strategii, która m.in. uwzględni, jak bank będzie funkcjonował w warunkach bardzo niskich stóp procentowych.

"Nie zmieniamy planów, bierzemy poprawkę na epidemię i okres adaptacji do nowej sytuacji, ale termin końca roku na ogłoszenie strategii jest na ten moment aktualny" - powiedział Skiba.

"Oczywiście, podobnie jak inne banki, wciąż obserwujemy rozwój sytuacji i diagnozujemy nową rzeczywistość oraz jej wpływ na rynek. W nowej strategii wskażemy, jak widzimy nasze miejsce po ustaniu epidemii. Nie chodzi tylko o digitalizację banku, co oczywiście będzie niezmiernie ważne, ale także o pokazanie, jak zamierzamy funkcjonować, choćby w warunkach niskich stóp procentowych" - dodał.

Co z ewentualnym zakupem mBanku?

Prezes pytany o ewentualny zakupu mBanku przez Pekao powiedział "Dalej powstrzymujemy się od komentarza w tej sprawie".

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Banku Pekao powołała na stanowisko prezesa Leszka Skibę, powierzając mu do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego kierowanie pracami zarządu.

Leszek Skiba od połowy kwietnia był wiceprezesem Banku Pekao. Do banku przyszedł z Ministerstwa Finansów, gdzie od 2015 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: