Lex TVN zaszkodzi polskiej gospodarce

Komentarze ekspertów

Posłowie większością głosów przegłosowali w środę wieczorem ustawę nazywaną powszechnie lex TVN.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan
Maciej Witucki Fot. Konfederacja Lewiatan

Posłowie większością głosów przegłosowali w środę wieczorem ustawę nazywaną powszechnie lex TVN.

Gospodarcze i społeczne konsekwencje wejścia w życie ustawy nazwanej lex TVN będą bardzo negatywne. Wzrośnie ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski ponieważ z dnia na dzień wykluczy się z rynku firmę, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał.

- To próba nacjonalizacji prywatnego przedsiębiorstwa pod przykrywką chińsko-rosyjsko-arabskiego zagrożenia, typowa dla krajów autorytarnych – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Lex TVN: Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji >>>

Jest bardzo prawdopodobne, że zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara zastanowi się dziesięć razy. To też sygnał ostrzegawczy dla innych potencjalnych inwestorów zagranicznych z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem. I to w sytuacji, kiedy tak bardzo potrzebujemy inwestycji prywatnych, także zagranicznych. W ubiegłym roku udział inwestycji prywatnych w PKB był najniższy od prawie 30 lat.

Czytaj także: Od kiedy USA są wrogiem NATO i UE? Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji >>>

Nowa ustawa medialna zniszczy pluralizm debaty publicznej, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych.

- Tymczasem Polska potrzebuje niezależnych mediów i stabilnej ochrony własności prywatnej – dodaje Maciej Witucki.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan: Lex TVN niekorzystny dla Polski >>>

Należy się także spodziewać, że inwestor wystąpi w tej sprawie do międzynarodowego arbitrażu, gdzie najprawdopodobniej zostanie zasądzone gigantyczne odszkodowanie od polskiego skarbu państwa. W tej sytuacji koszt tej irracjonalnej decyzji poniosą wszyscy podatnicy. 

Udostępnij artykuł: