Liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 9 miesiącach 2020 r. wzrosła o 8 proc.

Firma

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 9 miesiącach 2020 r. wzrosła o 8 proc. rdr i wyniosła 795 przypadków - napisano w raporcie firmy ubezpieczeniowej Coface. Największy wzrost niewypłacalności, o 42 proc., nastąpił w branży usług.

Smutny biznesmen i wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/Tiko

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 9 miesiącach 2020 r. wzrosła o 8 proc. rdr i wyniosła 795 przypadków - napisano w raporcie firmy ubezpieczeniowej Coface. Największy wzrost niewypłacalności, o 42 proc., nastąpił w branży usług.

.@coface: łączna liczba #niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 9 miesiącach 2020 r. wzrosła o 8 proc. rdr i wyniosła 795 przypadków #firmy #upadłości

"Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 9 miesiącach 2020 r. wyniosła 795 przypadków i jest wyższa o 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. W pierwszych 3 kwartałach 2020 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 684 polskich firm, (wg danych na koniec września 2020) czyli o 7 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. Dodatkowo w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w formie nowego uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (bez rejestracji w sądzie) obwieściło 111 podmiotów gospodarczych" - napisano w raporcie.

Czytaj także: Rekordowa liczba niewypłacalności polskich firm >>>

Jak wskazano, wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej (390) ogłoszono upadłości likwidacyjnych, które stanowią 49 proc. wszystkich niewypłacalności.

Efekty pandemii i lockdownu

Według autorów raportu, w statystyce Coface odbija się sytuacja rynkowa związana z efektami restrykcji sanitarnych wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa.

"Branżowo statystyki zaczynają odzwierciedlać sytuację rynkową związaną z obostrzeniami wynikającymi z pandemii i przebytym lockdownem. Najwyższy wzrost niewypłacalności zanotowały usługi (42 proc.), następnie rolnictwo (28 proc.), transport (10 proc.) i przetwórstwo przemysłowe (7 proc.). Spadek widzimy natomiast w handlu (o 15 proc.) oraz budownictwie (o 2 proc.)" - napisali.

Wzrost liczby niewypłacalnych firm także w przyszłym roku

Według cytowanego w raporcie głównego ekonomisty Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej, Grzegorza Sielewicza, także w przyszłym roku nastąpi wzrost liczby niewypłacalnych firm.

"Pomimo rozpoczętego w lipcu ożywienia, jeszcze daleka droga od odbudowania strat, które wywołała pandemia. Wraz z wygasającym wsparciem rynku pracy konsumenci będą bardziej ostrożni w dokonywaniu zakupów. Wychodzenie z recesji i ewentualne zakończenie stanu epidemii przyczynią się do wycofania zawieszenia obowiązku składania wniosków upadłościowych, a środki wsparcia dla firm będą ograniczane. W rezultacie należy spodziewać się wzrostu liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w 2021 r. pomimo, że gospodarka ponownie zacznie odnotowywać dodatnią dynamikę rozwoju gospodarczego" - napisał Sielewicz.

Czytaj także: GUS: 157 upadłości firm w II kwartale 2020 roku, o 19,8 proc. więcej rdr >>>

Statystyki zaprezentowane przez Coface zostały przygotowane w oparciu o daty orzeczeń sądów o otwarciu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, czyli faktyczne daty upadłości i restrukturyzacji. Jak zaznaczono, podane wyniki za 3 kwartały 2020 nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu liczby postanowień. Jednak dane sprzed roku, do których liczony jest ostatni wzrost procentowy rdr, pochodzą także z końca września, co zapewnia rzetelność porównań statystycznych.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: