Liczba powiatów w czerwonej strefie rośnie do 152, w tym 11 miast wojewódzkich

Gospodarka

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zaostrzenie przepisów antycovidowych. Tymczasem pytani przez Związek Rzemiosła Polskiego przedsiębiorcy twierdzą, że nie przetrwają bez pomocy finansowej państwa po wprowadzeniu ograniczeń i obostrzeń.

Mateusz Morawiecki
Źródło: KPRM / Krystian Maj

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zaostrzenie przepisów antycovidowych. Tymczasem pytani przez Związek Rzemiosła Polskiego przedsiębiorcy twierdzą, że nie przetrwają bez pomocy finansowej państwa po wprowadzeniu ograniczeń i obostrzeń.

Mateusz Morawiecki: Przedszkola, klasy szkół podstawowych na dzień dzisiejszy chcemy jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym #Koronawirus

W ramach nowych ograniczeń gastronomia w całej Polsce w strefie żółtej będą czynna w godz. 6-21, poza tymi godzinami tylko na wynos.

W strefie czerwonej obowiązywało będzie m.in. ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę, działalność gastronomii będzie dozwolona w godz. 6-21 - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z prezentacji KPRM, w strefie czerwonej będzie obowiązywało:

- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych – do 5 osób na 1 kasę;

- działalność gastronomii w godzinach 6-21, potem tylko na wynos, co drugi stolik zajęty;

- transport publiczny - 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich;

- zakaz organizacji imprez okolicznościowych (np. wesel) – od 19 października

- max. 1 osoba na 7 m kw. podczas uroczystości religijnych

- zgromadzenia publiczne do 10 osób

- szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych)

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

- wydarzenia kulturalne – do 25 proc. udziału publiczności.

- zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni.

koronawirus, strategia
Źródło: KPRM / Twitter

W strefie czerwonej zakaz imprez okolicznościowych, szkoły wyższe i średnie przechodzą na zdalny tryb nauczania.

Tarcza przyjęta jako pierwsza (...) w ramach tej tarczy mamy możliwość emisji obligacji do poziomu 112 mld (Fundusz Covid-19 - PAP).

Wykorzystane zostało ok. 70 mld z pierwszej tarczy i w podobnej proporcji tarcza finansowa (PFR - PAP) nie została jeszcze wykorzystana" - powiedział premier.

Dodał, że w odniesieniu do najbardziej dotkniętych branż działania pomocowe będą też prowadzone.

strefy koronawirus
Źródło: KPRM / Twitter

Bez pomocy państwa najmniejsze firmy nie przetrwają

Z pytaniem o skuteczność pomocy rządu dla małych firm redakcja aleBank.pl zwróciła się do Związku Rzemiosła Polskiego.

W odpowiedzi Związek przedstawił wyniki swojej ankiety dotyczącej sytuacji mikro i małych przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacjach rzemiosła na terenie całego kraju. W ankiecie wzięło udział 600 zakładów rzemieślniczych.

Na pytanie czy bez pomocy rządu Pani/Pana firma jest w stanie przetrwać kryzys, aż 84.8 proc. pytanych odpowiedziało negatywnie, zaś zaledwie 6 proc. pytanych odpowiedziało pozytywnie.

Na kolejne pytanie, czy pomoc rządu RP w wysokości 2000 zł na pracownika powstrzyma konieczność redukcji zatrudnienia w Pani/Pana firmie? 51 proc. ankietowanych uważało, że "tak", zaś 11.3 proc. że "nie".

W dalszej kolejności,  Związek Rzemiosła Polskiego przygotował ankietę Koronawirus - ocena form pomocy zaproponowanej przez Rząd RP mikro i małym przedsiębiorcom. Na jej podstawie, okazało się, że z Tarczy Antykryzysowej skorzystało 92 proc.badanych przedsiębiorców, z kolei 8 proc.nie złożyło wniosku o pomoc. Najpopularniejszymi formami pomocy były: zwolnienia z opłacania składek ZUS za okres marzec - maj 2020 r. - 63,7 proc., pożyczka 5000 zł - 47,9 proc., świadczenia postojowe - 20,7 proc.

Otrzymana pomoc z Tarczy Antykryzysowej oraz Tarczy Finansowej pomogła przede wszystkim utrzymać płynność finansową firmy (41,6 proc.) oraz w mniejszym stopniu powstrzymała redukcję zatrudnienia (18,6 proc.). Prawie jedna trzecia badanych przyznała, że otrzymane wsparcie nie wpłynęło znacząco na kondycję firmy (31 proc. badanych).

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl
Udostępnij artykuł: