Liczba powiatów w czerwonej strefie rośnie do 152, w tym 11 miast wojewódzkich

Gospodarka

Mateusz Morawiecki
Źródło: KPRM / Krystian Maj

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił zaostrzenie przepisów antycovidowych. Tymczasem pytani przez Związek Rzemiosła Polskiego przedsiębiorcy twierdzą, że nie przetrwają bez pomocy finansowej państwa po wprowadzeniu ograniczeń i obostrzeń.

Mateusz Morawiecki: Przedszkola, klasy szkół podstawowych na dzień dzisiejszy chcemy jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym #Koronawirus

W ramach nowych ograniczeń gastronomia w całej Polsce w strefie żółtej będą czynna w godz. 6-21, poza tymi godzinami tylko na wynos.

W strefie czerwonej obowiązywało będzie m.in. ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę, działalność gastronomii będzie dozwolona w godz. 6-21 – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z prezentacji KPRM, w strefie czerwonej będzie obowiązywało:

– ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych – do 5 osób na 1 kasę;

– działalność gastronomii w godzinach 6-21, potem tylko na wynos, co drugi stolik zajęty;

– transport publiczny – 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich;

– zakaz organizacji imprez okolicznościowych (np. wesel) – od 19 października

– max. 1 osoba na 7 m kw. podczas uroczystości religijnych

– zgromadzenia publiczne do 10 osób

– szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych)

– wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

– wydarzenia kulturalne – do 25 proc. udziału publiczności.

– zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni.

koronawirus, strategia
Źródło: KPRM / Twitter

W strefie czerwonej zakaz imprez okolicznościowych, szkoły wyższe i średnie przechodzą na zdalny tryb nauczania.

Tarcza przyjęta jako pierwsza (…) w ramach tej tarczy mamy możliwość emisji obligacji do poziomu 112 mld (Fundusz Covid-19 – PAP).

Wykorzystane zostało ok. 70 mld z pierwszej tarczy i w podobnej proporcji tarcza finansowa (PFR – PAP) nie została jeszcze wykorzystana” – powiedział premier.

Dodał, że w odniesieniu do najbardziej dotkniętych branż działania pomocowe będą też prowadzone.

strefy koronawirus
Źródło: KPRM / Twitter

Bez pomocy państwa najmniejsze firmy nie przetrwają

Z pytaniem o skuteczność pomocy rządu dla małych firm redakcja aleBank.pl zwróciła się do Związku Rzemiosła Polskiego.

W odpowiedzi Związek przedstawił wyniki swojej ankiety dotyczącej sytuacji mikro i małych przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacjach rzemiosła na terenie całego kraju. W ankiecie wzięło udział 600 zakładów rzemieślniczych.

Na pytanie czy bez pomocy rządu Pani/Pana firma jest w stanie przetrwać kryzys, aż 84.8 proc. pytanych odpowiedziało negatywnie, zaś zaledwie 6 proc. pytanych odpowiedziało pozytywnie.

Na kolejne pytanie, czy pomoc rządu RP w wysokości 2000 zł na pracownika powstrzyma konieczność redukcji zatrudnienia w Pani/Pana firmie? 51 proc. ankietowanych uważało, że „tak”, zaś 11.3 proc. że „nie”.

W dalszej kolejności,  Związek Rzemiosła Polskiego przygotował ankietę Koronawirus – ocena form pomocy zaproponowanej przez Rząd RP mikro i małym przedsiębiorcom. Na jej podstawie, okazało się, że z Tarczy Antykryzysowej skorzystało 92 proc.badanych przedsiębiorców, z kolei 8 proc.nie złożyło wniosku o pomoc. Najpopularniejszymi formami pomocy były: zwolnienia z opłacania składek ZUS za okres marzec – maj 2020 r. – 63,7 proc., pożyczka 5000 zł – 47,9 proc., świadczenia postojowe – 20,7 proc.

Otrzymana pomoc z Tarczy Antykryzysowej oraz Tarczy Finansowej pomogła przede wszystkim utrzymać płynność finansową firmy (41,6 proc.) oraz w mniejszym stopniu powstrzymała redukcję zatrudnienia (18,6 proc.). Prawie jedna trzecia badanych przyznała, że otrzymane wsparcie nie wpłynęło znacząco na kondycję firmy (31 proc. badanych).

Źródło: PAP BIZNES, aleBank.pl
Udostępnij artykuł: