Liczba upadłości firm wzrosła o 23,3 proc. rdr w kwietniu

Firma

Liczba firm, które ogłosiły upadłość w kwietniu br. wyniosła 37, tj. spadła o 21,3% w porównaniu z marcem, ale wzrosła o 23,3% w skali roku, podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Biznesmen pokazuje puste kieszenie
Fot. stock.adobe.com/jinga80

Liczba firm, które ogłosiły upadłość w kwietniu br. wyniosła 37, tj. spadła o 21,3% w porównaniu z marcem, ale wzrosła o 23,3% w skali roku, podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 167, notując spadek o 4% w skali miesiąca, natomiast w porównaniu z kwietniem 2020 r. nastąpił wzrost aż o 568%. Liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 204, a więc była niższa o 7,7% niż w marcu i o 264,3% większa niż przed rokiem. Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się na koniec kwietnia do poziomu 1 703 - to o 149 przypadków więcej (9,6%) niż miesiąc wcześniej, podano w komunikacie.

Czytaj także: Wyraźny wzrost liczby restrukturyzacji firm w marcu >>>

"Kwietniowe dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego umożliwiają podsumowanie wpływu trwającej już pełen rok pandemii na polską gospodarkę i odporność sektora firm na szokową zmianę warunków funkcjonowania w okresie kilku lockdownów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zarejestrowano ponad 1 700 firm, które są niewypłacalne, przy czym 72% z nich podjęło proces restrukturyzacji zadłużenia. W samym kwietniu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych przybyło ponad 200 drugi miesiąc z rzędu, jednak w porównaniu z marcem br. liczba przypadków w obu kategoriach nieznacznie spadła. Natomiast w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku notujemy gwałtowny wzrosty, ponieważ wówczas z powodu pierwszego lockdownu doszło do znacznych utrudnień w działaniu sądów i administracji. Jeśli chodzi o zatwierdzone sądowo upadłości spółek prawa handlowego to najwięcej z nich dotyczyło w ciągu minionego roku sektora usług oraz handlu - odpowiednio 101 i 93 przypadki" - powiedział wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, cytowano w komunikacie.

Podobne trendy w innych krajach Europy

Zgodnie z jego słowami, podobne trendy występują w innych krajach Europy, gdzie biznes do tej pory korzystał z nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych na czas pandemii, które umożliwiały odroczenie zgłoszenia niewypłacalności bądź umożliwiały podjęcie działań restrukturyzacyjnych. Stopniowo jednak te regulacje będą wycofywane, co z pewnością przełoży się na wzrost liczby bankructw, w tym przedsiębiorstw będących kontrahentami polskich eksporterów.

"W portfelu KUKE nadal nie obserwujemy większych zmian w zakresie szkodowości. Indeksy produkcji przemysłowej i budowlanej publikowane przez GUS pokazują optymistyczną sytuację w tych branżach, a wskaźniki zamówień, zwłaszcza eksportowych, są na bardzo wysokich poziomach. Otwieranie europejskich gospodarek za sprawą postępującej akcji szczepień zwiastuje dobrą koniunkturę dla transportu. Cały czas najtrudniejsza sytuacja dotyczy sektora usług, choć i tutaj rozluźnienie pandemicznych obostrzeń i przesunięcie wydatków konsumentów do tego segmentu może przynieść odczuwalną poprawę i zmniejszyć presję na ogłaszanie niewypłacalności przez podmioty w nim działające" - dodał.

Sporządzany przez KUKE i PFR indeks upadłości w przemyśle utrzymał się w kwietniu na poziomie 0,62% z poprzedniego miesiąca (taką samą wartość przyjmował rok wcześniej). Wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł do 0,79 z 0,74% miesiąc wcześniej (rok temu sięgał 0,60%).

Wskaźnik upadłości w budownictwie spadł do 0,77% z 0,79 w marcu (0,72% przed rokiem). Jeśli chodzi o indeks rozpoczętych restrukturyzacji to kwiecień przyniósł wzrost indeksu z 1,45 do 1,52%, a przed rokiem wynosił on 0,67%

W branży handlowej indeks upadłości po kwietniu wzrósł z 0,66% do 0,72% Rok temu wynosił 0,72% W przypadku wskaźnika rozpoczętych restrukturyzacji wyniósł on 0,64% (przed miesiącem 0,58%), podczas gdy rok temu było to 0,28%

W transporcie i logistyce indeks upadłości minimalnie wzrósł z 0,63% do 0,64% W kwietniu 2020 r. sięgał 0,86% Wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji nadal rósł - do 1,22% wobec 1,19% miesiąca wcześniej i 0,2% przed rokiem.

Indeks upadłości w branży usługowej wzrósł do 0,95 z 0,92% w marcu. Rok temu był on na zbliżonym poziomie 0,87% W przypadku rozpoczętych restrukturyzacji marzec przyniósł dalszy wyraźny wzrost do 1,52% z 1,39% w marcu, podczas gdy rok temu wskaźnik wynosił tylko 0,36%, wylicza KUKE.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: