Likwidacja OFE doprowadzi do spadku dochodów przyszłych emerytów?

Mój plan emerytalny

Fot. stock.adobe.com/jimbophotoart

Likwidacja OFE oznacza przeniesienie odpowiedzialności za system emerytalny z instytucji państwowych na obywatela. Prawdopodobnie popełnimy taki błąd, jak Wielka Brytania, przed czterema laty.

Oliwia Komada: prywatyzacja kapitałowej części systemu emerytalnego doprowadzi do spadku świadczeń emerytalnych przyszłych emerytów #OFE #emerytury

– Prywatyzacja kapitałowej części systemu emerytalnego doprowadzi do spadku świadczeń emerytalnych przyszłych emerytów – mówi Oliwia Komada, główna ekonomistka ośrodka analitycznego GRAPE. – Podjęcie racjonalnej decyzji jest niezwykle trudne i jest to przekładanie odpowiedzialności z instytucji państwowych, które mają potrzebną wiedzę o systemie emerytalnym, na obywatela, co nie wydaje się rozsądne.

Czytaj także: Koniec OFE. 100 proc. środków ma trafić na prywatne konta, średnio ponad 10 tys. zł >>>

System emerytalny ma być oparty na trzech filarach

Po likwidacji OFE system emerytalny ma być oparty na trzech filarach. Te trzy filary to ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE. Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej. Opłata ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE.

Czytaj także: OFE: wybór IKE zamiast ZUS nie jest oczywisty >>>

Podobna zmiana w Wielkiej Brytanii

– Podobną zmianę wprowadzono niedawno w Wielkiej Brytanii, gdzie pozwolono obywatelom samodzielnie decydować, co chcą zrobić z pieniędzmi, które zgromadzili w systemie emerytalnym – wyjaśnia Oliwia Komada. – Po czterech latach wiemy, że rozsądny sposób zarządzania tymi środkami wybrało 12 proc. osób.

Więcej najnowszych wiadomości na temat likwidacji OFE >>>

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: