Limity transakcji kartami Mastercard podwojone w Europie

Bezgotówkowo

Mastercard transakcje zbliżeniowe
Źródło: Mastercard

Mastercard podwyższa limit dla transakcji zbliżeniowych bez PIN nie tylko w Polsce (z 50 do 100 zł), ale także w 28 innych krajach regionu. Obecnie 75% wszystkich transakcji kartami Mastercard w Europie realizowanych jest zbliżeniowo.

#MilanGauder: Nasza decyzja odzwierciedla tempo zmian w zachowaniu konsumentów, którym chcemy zapewniać wygodę i poczucie bezpieczeństwa w szybko zmieniającym się świecie #TransakcjeZbliżeniowe #LimitTransakcji #Koronawirus @MastercardPL

Dzięki wyższemu limitowi konsumenci na całym kontynencie mogą płacić jeszcze szybciej i wygodniej, rzadziej wprowadzając kod PIN na terminalu płatniczym, co jest szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii.

W większości państw limit wzrasta dwukrotnie, co jest zbieżne z podwyższeniem go w Polsce z 50 zł do 100 zł.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter>>>

Decyzja Mastercard umożliwia szybkie wprowadzanie wyższych limitów w punktach handlowo-usługowych, ułatwiając konsumentom korzystanie z wygodnego i bezpiecznego sposobu płacenia.

Jest to posunięcie zbieżne ze zmianami, które w Polsce nastąpiły już w zeszłym tygodniu. W trosce o zdrowie konsumentów i sprzedawców sektor finansowy postanowił przyspieszyć podwyższenie dotychczasowego limitu płatności bez PIN, odpowiadając na apele NBP, KNF i Ministerstwa Finansów.

W Polsce już od 20 marca

Od północy 20 marca wszystkie karty Mastercard w Polsce nie wymagają podawania kodu PIN dla transakcji zbliżeniowych o wartości do 100 złotych, wszędzie tam, gdzie terminale płatnicze zostały odpowiednio zaktualizowane.

Mastercard angażuje się w upowszechnianie płatności zbliżeniowych kartą lub urządzeniami mobilnymi, które w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Obecnie 75% wszystkich transakcji kartami Mastercard w Europie realizowanych jest zbliżeniowo.

Czytaj także: Bezpłatne korzystanie z terminali płatniczych Polski Bezgotówkowej przedłużone

Polska znajduje się przy tym w ścisłej czołówce w naszym regionie, a częściej od nas w ten sposób płacą jedynie Czesi. Decyzja Mastercard o podniesieniu limitów dla transakcji bez PIN oznacza, że użytkownicy kart i sprzedawcy detaliczni wkrótce będą mogli realizować większą część płatności szybko i bezpiecznie, bez konieczności wprowadzania kodu PIN lub korzystania z gotówki.

‒ W Mastercard jako pierwsi dostrzegliśmy potencjał technologii zbliżeniowej, dążąc do tego, żeby od 1 stycznia 2020 r. obsługiwały ją wszystkie terminale płatnicze w Europie. Konsumenci bardzo szybko zaczęli z niej korzystać, jako swojego preferowanego sposobu płacenia za codzienne zakupy.

Nasza decyzja odzwierciedla tempo zmian w zachowaniu konsumentów, którym chcemy zapewniać wygodę i poczucie bezpieczeństwa w szybko zmieniającym się świecie – powiedział Milan Gauder, wiceprezes ds. produktów i innowacji w Mastercard Europe.

Nowy limit bez PIN na stałe albo tymczasowo

Spośród 29 krajów, przodują Polska, a także Wielka Brytania, Irlandia i Estonia, które wprowadzają nowe limity dla płatności bez PIN na stałe. Tymczasem kraje, takie jak Holandia czy Grecja, podwyższają go tymczasowo, w reakcji na aktualną, trudną sytuację.

Poniższa tabela przedstawia wszystkie 29 krajów z dotychczasowymi i nowymi limitami płatności bez PIN:

Źródło: Mastercard Europe
Udostępnij artykuł: