Litwa w związku z napaścią Rosji na Ukrainę wprowadza stan wyjątkowy

Gospodarka

W związku z najazdem Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego. Na nadzwyczajnej sesji dekret ma zatwierdzić Sejm.

Flaga Litwy
Fot. stock.adobe.com/12ee12

W związku z najazdem Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego. Na nadzwyczajnej sesji dekret ma zatwierdzić Sejm.

Prezydent poinformował też, że Litwa rozpoczyna konsultacje w sprawie uruchomienia 4. Artykułu NATO, który przewiduje, że strony Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli uznają, że zagrożona byłaby integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z członków.

Polska z grupą sojuszników złożyła do NATO wniosek o uruchomienie Art. 4 Traktatu

Polska wspólnie z grupą sojuszników złożyła na ręce Sekretarza Generalnego NATO wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego, informował wcześniej rzecznik rządu Piotr Muller.

"Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador T. Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO" - napisał Muller na swoim profilu na Twitterze.

"Musimy natychmiast odpowiedzieć na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Europejska powinna zatwierdzić jak najostrzejsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być rzeczywiste" - napisał premier Mateusz Morawiecki (wypowiedź w jęz. angielskim) na swoim profilu na Twitterze.

Atak Rosji na Ukrainę

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Na terenie całej Ukrainy został wprowadzony stan wojenny.

Czytaj także: Rosja zaatakowała Ukrainę >>>

Art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego brzmi: "Strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: