Lockdown w hotelarstwie: zwolniono 38 proc. pracowników, możliwe zwolnienie kolejnych 16 proc.

Rynek pracy

W branży hotelarskiej do końca października zwolniono 38 proc. pracowników, a możliwe jest zwolnienie kolejnych 16 proc. jeszcze w tym roku - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

koronawirus, lockdown, kryzys
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf

W branży hotelarskiej do końca października zwolniono 38 proc. pracowników, a możliwe jest zwolnienie kolejnych 16 proc. jeszcze w tym roku - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

"Aż 38 proc. osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę od początku roku do końca października, co jest następstwem dramatycznej sytuacji branży, spowodowanej pandemią koronawirusa - wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Pracę w branży może stracić w sumie ponad połowa (54 proc.) zatrudnionych przed pandemią.

Ankietowani członkowie IGHP alarmują, że bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16 proc. miejsc pracy w hotelach może zostać zlikwidowanych jeszcze w tym roku. Oznacza to, że pracę w branży może stracić w sumie ponad połowa (54 proc.) zatrudnionych przed pandemią" ‒ napisano.

Czytaj także: Pogorszyły się wyniki finansowe firm, najbardziej cierpi hotelarstwo i gastronomia

40 tysięcy zwolnionych pracowników

Izba podaje, że w skali całego rynku hotelowego, który liczy 2700 hoteli, oznaczałoby to utratę pracy w tym roku przez około 40 tysięcy osób.

Natomiast w skali wszystkich zarejestrowanych obiektów noclegowych (ok. 13 tysięcy) redukcja zatrudnienia może sięgnąć nawet 110 tysięcy miejsc pracy.

Czytaj także: Wicepremier Gowin: w ramach pomocy firmom dotkniętych obostrzeniami uruchomione zostaną wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną

IGHP przeprowadziła ankietę online wśród swoich członków w dniach 13-16 listopada.

Udział w badaniu wzięło 270 hoteli, co stanowi 10 proc. wszystkich hoteli w Polsce.

Powyższe badanie nie uwzględnia pracowników, którzy zwolnili się z własnej inicjatywy.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: