Lokaty: bez większych zmian w nowym roku

Komentarze ekspertów

Od września ubiegłego roku oprocentowanie bankowych depozytów utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie. Wyjątek stanowią lokaty dwuletnie, które po trzech miesiącach nieprzerwanych wzrostów zanotowały niewielki spadek.

Od września ubiegłego roku oprocentowanie bankowych depozytów utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie. Wyjątek stanowią lokaty dwuletnie, które po trzech miesiącach nieprzerwanych wzrostów zanotowały niewielki spadek.

Nowy rok nie przyniósł zmian, które wymagałyby od banków podnoszenia odsetek na lokatach. Stopy procentowe oraz oczekiwania wobec ich przyszłych poziomów pozostają niezmienione, a odpływ oszczędności z depozytów terminowych - przynajmniej chwilowo - wyhamował. Wszelkie podwyżki krótko- i średnioterminowych lokat mają więc zwykle charakter chwilowych promocji. Te z kolei mają to do siebie, że co rusz dobiegają końca, sprawiając jednocześnie wrażenie obniżek, do których instytucje finansowe tak bardzo przyzwyczaiły klientów przez ostatnie 14-15 miesięcy.

Średnie oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych wzrosło od początku grudnia o 0,02 pkt proc., do 2,45 proc. Przeciętny zysk na lokatach półrocznych, po spadku o 0,01 pkt proc. m/m, wynosi 2,53 proc. Depozyty roczne zanotowały wzrost o 0,07 pkt proc. do 2,62 proc., zaś średnie oprocentowanie lokat dwuletnich spadło o 0,1 pkt proc. do 2,97 proc.

Przeciętne oprocentowanie lokat na 5 tys. zł
140110.lokaty.styczen2014.569x267
Źródło: Open Finance, stan na 7 stycznia 2014 r.

Na rynku bez trudu można znaleźć oferty lokat, których oprocentowanie jest wyższe od średniej o co najmniej 0,5 pkt proc. Rekordziści płacą nawet 1 pkt proc. powyżej przeciętnych stawek. Zwykle są to jednak promocje, które wiążą się z dodatkowymi ograniczeniami i wymogami. Banki wprawdzie są skłonne zapłacić więcej, ale tyczy się to głównie nowych klientów lub przynajmniej nowych środków (pochodzących spoza banku). Do tego nierzadko pojawia się także konieczność założenia konta osobistego. Sporym ograniczeniem bywa też maksymalne saldo promocyjnej lokaty.

W rankingu depozytów jedno- i trzymiesięcznych wciąż prowadzi Idea Bank z Lokatą na Dobry Początek, która daje zarobić 4,75 proc. w skali roku. Jednak jest ona przeznaczona tylko dla nowych klientów i nie może być większa niż 10 tys. zł. Za depozyt półroczny najwięcej płaci natomiast Alior Bank - 3,6 proc. w skali roku. W istocie jest to lokata zakładana na 185 dni, a promocja dotyczy wyłącznie nowych środków, czyli takich, które wpłacono po 9 grudnia.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN
140110.komentarz.of.tab.01.400x458

Najwięcej za roczny depozyt płaci FM Bank, w którym FM Lokata PRO daje zarobić 3,71 proc. Do jej założenia niezbędny jest rachunek osobisty lub oszczędnościowy. Ten drugi nie wiążę się jednak z dodatkowymi kosztami. W przypadku lokat dwuletnich wygrywa Santander Consumer Bank z ofertą na 4,1 proc. w skali roku. Powyżej 4 proc. płaci jeszcze FM Bank.

Najwyższe stawki depozytów 12- i 24-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN
140110.komentarz.of.tab.02.537x404

Choć średnie oprocentowanie dwuletnich lokat wróciło poniżej 3 proc., jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić, że banki rezygnują z promowania długoterminowych depozytów. Prawdopodobnie nie odpuszczą one tak korzystnego rozwiązania, które gwarantuje dostęp do stabilnego i relatywnie niedrogiego (uwzględniając podwyżki stóp w perspektywie 12-15 miesięcy) źródła finansowania.

Michał Sadrak
Open Finance

Udostępnij artykuł: