Łukasz Hardt z RPP: ewentualny „twardy” brexit nie zagraża złotemu

Gospodarka

Nawet "twardy" brexit nie będzie miał istotnych reperkusji dla kursu polskiej waluty, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt.

Monety pięciozłotowe na tle wykresów
Fot. stock.adobe.com/peterzayda

Nawet "twardy" brexit nie będzie miał istotnych reperkusji dla kursu polskiej waluty, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt.

Łukasz Hardt z #RPP: nie sądzę, by nawet "twardy" #brexit, w który osobiście nie wierzę, miał mieć na tyle istotne reperkusje dla polskiej gospodarki #złoty #gospodarka

"Wszystko zależy od tego, jak "twardy" brexit wpłynąłby na gospodarkę szczególnie strefy euro, i nie spodziewam tego, że jeśli nawet ten wpływ byłby negatywny, by miało to istotne reperkusje dla kursu złotego" - powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM."Analizujemy wszystkie scenariusze możliwe w naszej opinii w przyszłości. Z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za prowadzenie polityki pieniężnej w Polsce, nie sądzę, by nawet "twardy" brexit, w który osobiście nie wierzę, miał mieć na tyle istotne reperkusje dla polskiej gospodarki, abyśmy mieli zmieniać naszą strategię w zakresie polityki pieniężnej" - ocenił Hardt.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp coraz niższe

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w świetle obecnych danych płynących z gospodarki jest obecnie niższe niż kilka miesięcy temu, uważa również Łukasz Hardt."Prawdopodobieństwo reakcji [RPP] poprzez podwyżkę stopy procentowej jest teraz niższe niż było w mojej ocenie kilka miesięcy temu" - powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.Podczas ostatniej konferencji po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński ogłosił, że Rada zakończyła prace nad niestandardowymi instrumentami polityki pieniężnej i podkreślił, że są to rozwiązania przygotowane jest dla następnej RPP.Czytaj także: RPP: stopy procentowe bez zmian. Podwyżki nie będzie do końca tej kadencji Rady?"Prowadzenie działań niekonwencjonalnych w czasach konwencjonalnych - w czasach wysokiego wzrostu byłoby niekonwencjonalne i nie miałoby sensu. Wzrost [gospodarczy] jest wysoki, inflacja niska, a sektor finansowy jest stabilny. Po co zmieniać w tej sytuacji stopy lub wchodzić w zawsze ryzykowne działania niestandardowe" - powiedział Hardt.Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w styczniu stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%

Inflacja powyżej celu 2,5% mniej prawdopodobna w 2019 r.

Przyśpieszenie inflacji powyżej 2,5% jest zdecydowanie mniej prawdopodobne w 2019 roku niż kilka miesięcy temu, mówi prof. Łukasz Hardt."Wydaje mi się, że przebicie celu inflacyjnego, punktowego 2,5% jest zdecydowanie mniej prawdopodobne niż kilka miesięcy temu - tj. w 2019 roku. Natomiast niepewność wobec tego szacunku jest bardzo wysoka - stąd moja rosnąca adaptacyjność w polityce pieniężnej tzn. bardziej patrzę na dane bieżące niż na prognozy przyszłości" - powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM."Wydaje mi się osobiście, że w najbliższej projekcji marcowej z pewnością ścieżka inflacji będzie poniżej tej ścieżki z projekcji listopadowej" - podkreślił Hardt.Wskazał, że oczekiwania konsumentów po raz pierwszy silnie drgnęły w górę w grudniu ub.r."Pytanie, czy to jest to incydentalne i związane z debatą publiczną na temat cen energii lub czy te oczekiwania będą utrzymywały się na podwyższonych poziomach" - powiedział Hardt.Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 3,2% r/r w 2019 r., by spowolnić do 2,9% w 2020 r.

Tempo wzrostu PKB spowolni do ok. 4 proc. rdr w 2019 r.

Tempo wzrostu gospodarczego spowolni do ok. 4% r/r w 2019 roku, uważa Łukasz Hardt."Dane bieżące pokazują lekkie zwalnianie wzrostu - w zeszłym roku mieliśmy ok. 5%, a ja myślę, że to będzie ok. 4% w 2019 roku - czy 3,8%, 3,9% lub 4,1% tego nie wiemy. Czyli tempo wzrostu gospodarczego lekko zwalnia - ale jest cały czas powyżej potencjału " - powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w listopadowym "Raporcie o inflacji" wzrost PKB sięgnie 4,8% w 2018 roku, a następnie spowolni do 3,6% w 2019 r. Wzrost PKB w 2020 r. oczekiwany jest na poziomie 3,4%.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: