Madeleine Albright przyjedzie do Polski

Polecamy

Polska jest teraz  w centrum uwagi liderów globalnej sceny politycznej  - to tutaj toczy się  dyskusja na temat przyszłości naszego regionu. Już w maju do Polski przyjedzie Madeleine Albright, jedna z najbardziej wpływowych osobistości amerykańskiej sceny politycznej, znana z dużej wiedzy o sprawach Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska jest teraz  w centrum uwagi liderów globalnej sceny politycznej  - to tutaj toczy się  dyskusja na temat przyszłości naszego regionu. Już w maju do Polski przyjedzie Madeleine Albright, jedna z najbardziej wpływowych osobistości amerykańskiej sceny politycznej, znana z dużej wiedzy o sprawach Europy Środkowo-Wschodniej.

To ona miała bezpośredni wpływ na kształt polityki europejskiej  USA podczas prezydentury Billa Clintona. 64. Sekretarz Stanu USA i pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku - przyjedzie do Polski w dniach 22 i 23 maja tego roku. Będzie gościem Konferencji ABSL w Poznaniu.

Madeleine Albright, dzięki swoim wyraźnym związkom z Europą Środkowo-Wschodnią, może zaoferować wnikliwą analizę wyzwań  przed jakimi stoi obecnie Polska i region Europy Środkowo-Wschodniej.  Jest to temat szczególnie aktualny w 2014 r., kiedy mija ćwierć wieku od zburzenia Muru Berlińskiego, a nasz kraj świętuje okrągłe rocznice kluczowych wydarzeń z historii najnowszej - wyborów 4 czerwca 1989 r. i przystąpienia do Unii Europejskiej.

- Z przyjemnością przyjęłam zaproszenie organizatorów V Konferencji ABSL, gdzie toczyć się będzie dyskusja na temat  polskiej gospodarki. Przez ostatnie 25 lat kraj ten przeszedł niezwykłą transformację. Jednym z warunków utrzymania tendencji wzrostowej jest rozwój nowoczesnego, innowacyjnego biznesu - powiedziała Madeleine Albright.

Konferencja ABSL, w tym roku organizowana już po raz piąty, jest najważniejszym w naszej części Europy  wydarzeniem poświęconym sektorowi nowoczesnych usług dla biznesu i istotną platformą dyskusji na temat strategii rozwoju polskiej gospodarki, skupiającą liderów biznesu i polityki. W ubiegłych latach wśród Gości Konferencji znaleźli się m.in.: Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Marek Belka i Jan Krzysztof Bielecki. Podejmowali oni szereg istotnych dla kraju tematów ekonomicznych, począwszy od możliwości zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej kraju po wejście Polski do strefy euro. Udział Madeleine Albright w tegorocznym wydarzeniu pozwoli spojrzeć na te zagadnienia z międzynarodowej perspektywy. Jako była sekretarz stanu USA, ambasador przy ONZ i członek gabinetu Billa Clintona, Madeleine Albright dysponuje unikalną wiedzą i doświadczeniem.

Zrealizować pełen potencjał polskiej gospodarki

Głównym tematem konferencji ABSL w 2014 roku - 25 lat po wyborach czerwcowych i dekadę po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej - jest dalsze umacnianie się pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Według badania firmy Gartner nasz kraj jest obecnie najatrakcyjniejszą  lokalizacją dla usług biznesowych  w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wchód, Afryka). Co więcej, według danych Financial Times, Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wartości inwestycji zagranicznych w centrach usług biznesowych  w latach 2010-2011 r. oraz liczby stworzonych w nich miejsc pracy.

- Bogate doświadczenie Madeleine Albright na arenie międzynarodowej, połączone z dogłębną znajomością regionu Europy Środkowo-Wschodniej czyni ją inspirującym głosem w dyskusji na temat rozwoju Polski i jej drogi do G20. - podkreśla Jacek Levernes, Prezes ABSL.

Przez pół dekady polski sektor usług dla biznesu wykonał ogromny skok naprzód, stając się jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Centra usług z zagranicznym kapitałem zatrudniają w naszym kraju obecnie ponad 120 tys. osób i rocznie generują kolejne 15-20 tys. miejsc pracy. Jest to bez wątpienia sektor, który ma znaczący pozytywny wpływ na rynek pracy, a także na  innowacyjność polskiej gospodarki. Jest to również branża, w której Polska znajduje się w gronie globalnych liderów i ma szansę umocnić swoją pozycję w kolejnych latach.

Inspirujący głos

Madeleine Albright jest jednym z najbardziej szanowanych światowych polityków, który łączy doświadczenie na arenie międzynarodowej z doskonałym zrozumieniem historii i dzisiejszej sytuacji regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Madeleine Albright była 64. Sekretarzem Stanu Stanów Zjednoczonych. W 1997 roku została mianowana na to stanowisko jako pierwsza kobieta w historii. Od 1993 do 1997 roku pełniła funkcję amerykańskiego ambasadora przy ONZ oraz członka gabinetu prezydenta Billa Clintona. Madeleine Albright jest silnie związana z regionem - nie tylko urodziła się w Czechach, ale także na przestrzeni swojej kariery politycznej okazywała żywe zainteresowanie sytuacją Europy Środkowo-Wschodniej. W 1999 roku, gdy Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO, to ona podpisała protokół akcesji w imieniu NATO i Stanów Zjednoczonych.

Partnerem Głównym V Konferencji ABSL jest miasto Poznań, a Partnerem Platynowym firma Skanska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Radio i TVP Poznań.

Obsługa prasowa V Konferencji ABSL i wizyty Madeleine Albright w Polsce:

Tomasz Podolak
tomasz.podolak@linkleaders.pl
Marta Kaczmarek
marta.kaczmarek@linkleaders.pl
Natalia Kowalska
natalia.kowalska@linkleaders.pl

 


Madeleine Albright jest Gościem Specjalnym V Konferencji ABSL "Poland - taking on the world" w dn. 22-23 maja w Poznaniu.
Więcej informacji o wydarzeniu: http://www.absl.pl/pl/intro-2014

1405010.albright.madeleine.01.250.350Madeleine Albright
Sekretarz Stanu USA w latach 1997-2011

Madeleine K. Albright jest prezesem Albright Stonebridge Group, globalnej firmy strategicznej, oraz Albright Capital Management LLC, firmy doradczej w zakresie inwestycji na rynkach wschodzących.

Madeleine Albright była 64. Sekretarzem Stanu USA. W 1997 roku została mianowana na to stanowisko jako pierwsza kobieta w historii. W tym czasie było to najwyższe stanowisko we władzach USA zajmowane kiedykolwiek przez kobietę. Jako Sekretarz Stanu wzmocniła sojusze Stanów Zjednoczonych, działała na rzecz demokracji i praw człowieka, a także promowała za granicą amerykański handel i biznes, oraz amerykańskie standardy pracy i ochrony środowiska.

W latach 1993-1997 Albright pełniła funkcję Stałego Przedstawiciela USA w ONZ, a także była członkiem gabinetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest profesorem praktyki dyplomacji w Szkole Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown. Przewodniczy Narodowemu Instytutowi Demokratycznemu Spraw Międzynarodowych oraz Projektowi Badania Postaw Globalnych centrum badawczego Pew Research Center, stoi na czele Fundacji Stypendialnej Trumana.

Madeleine Albright pracuje w Radzie Polityki Obrony amerykańskiego Departamentu Obrony, która jest niezależnym ciałem doradczym sekretarza obrony w sprawach polityki obronnej. Jest także członkiem zarządu Rady Stosunków Międzynarodowych oraz zarządu Instytutu Aspen. W 2009 r. Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ustanowił Albright przewodniczącą grupy ekspertów przygotowujących nową koncepcję strategiczną NATO.

29 maja 2012 r. prezydent Obama wyróżnił Madeleine Albright Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA, podkreślając, że jej życie jest inspiracją dla innych, a dzięki jej pracy naukowej świat staje się lepszy i bezpieczniejszy.

Albright jest autorką pięciu książek z listy bestsellerów New York Timesa: Madeleine Albright. Pani Sekretarz Stanu (2003, wyd. pol. 2005); The Mighty and the Almighty: Reflections on America, God, and World Affairs (Mocni i Wszechmocny: refleksje o Ameryce, Bogu i światowej polityce), (2006); Memo to the President: How We Can Restore America's Reputation and Leadership (Memo dla Prezydenta: jak przywrócić reputację i wiodącą rolę Ameryki), (2008); Read My Pins: Stories from a Diplomat’s Jewel Box (Co mówią moje broszki: wspomnienia ze szkatuły dyplomaty), (2009); oraz najnowszej pozycji, Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948 (Praska zima: prywatna historia pamięci i wojny, 1937-1948), (kwiecień 2012), w której opowiada o losie swoim i swojej rodziny podczas drugiej wojny światowej i zaraz po wojnie, ukazując z nowej perspektywy jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii najnowszej.

Źródło: ASSOCIATION OF BUSINESS SERVICE LEADERS

Udostępnij artykuł: