Małe trzy pokoje konkurują z dwupokojowymi

Finanse i gospodarka

Choć mieszkania dwupokojowe wciąż są najbardziej popularne wśród kupujących to coraz częściej w Warszawie wybierane są niewielkie trzy pokoje

Choć mieszkania dwupokojowe wciąż są najbardziej popularne wśród kupujących to coraz częściej w Warszawie wybierane są niewielkie trzy pokoje

W ofercie warszawskich deweloperów rośnie liczba mieszkań trzypokojowych. Jak wylicza portal RynekPierwotny.com, w stolicy można wybierać dziś spośród ok. 7,5 tys. nowych lokali trzypokojowych, z których ponad 60 proc. jest już oddanych do użytku.

Trójka średnio za 7,4 tys. zł/mkw.

Według serwisu redNet Property Group kosztują średnio 7,4 tys. zł za metr kwadratowy. Cena nowych trzech pokoi systematycznie spadała w ciągu ostatnich lat. W ubiegłym roku kosztowały w Warszawie ok. 8,1 tys. zł/mkw., w 2010 roku - ok. 8,5 tys. zł, a w 2009 roku - ponad 9,1 tys. zł/mkw.

Na przestrzeni ostatnich 3 lat stawka za metr w mieszkaniach trzypokojowych obniżyła się bardziej niż w dwupokojowych. Jak podaje redNet Property, dwa pokoje od dewelopera staniały średnio o 16 proc., a za nowe mieszkania trzypokojowe zapłacimy przeciętnie o 19 proc. mniej. Problem w tym, że trzy pokoje w nowych osiedlach są nadal za duże dla większości osób inwestujących dziś w nieruchomości. Ich średni metraż wynosi ok. 69 mkw.

Jak twierdzą deweloperzy, najbardziej poszukiwane przez klientów są mieszkania do 50 mkw. - Większość osób oczekuje na takiej powierzchni trzech pokoi. Na osiedlach, na których zaprojektowane zostały mieszkania kompaktowe nie można narzekać dziś na brak klientów. W naszej inwestycji przy Wileńskiej trzy pokoje mamy w sprzedaży już od 48 mkw. Najtańsza trójka w Nowej Wileńskiej kosztuje 345 tys. zł. Z kolei mieszkanie dwupokojowe o pow. 35 mkw. można kupić już za 271 tys. zł. Tego typu lokale szybko się sprzedają - wymienia Michał Wilczewski z firmy Budrem.

Co trzeci klient dewelopera wybiera trzy pokoje

Tradycyjnie najtańsze mieszkania można znaleźć w Warszawie na Białołęce, której oferta deweloperów jest największa spośród wszystkich warszawskich dzielnic. W niższej cenie dostajemy jednak długi dojazd do centrum miasta.
Specjaliści z redNet Property Group zwracają uwagę, że wśród kupujących wzrasta zainteresowanie trzema pokojami. W pierwszym kwartale br. trzypokojowe lokale miały 33 proc. udział we wszystkich transakcjach, w kolejnym - 36 proc., a w trzecim kwartale br. już aż 40 proc.

Pomimo wzrostu popularności trójek, wciąż najwięcej poszukujących mieszkań w Warszawie planuje zakup lokalu z dwoma pokojami (43 proc.), wynika z danych portalu Domy.pl. Powód jest prosty. Na większe stołeczne mieszkanie nie każdy może sobie pozwolić. Mieszkaniami trzypokojowymi jest zainteresowanych około jedna trzecia nabywców. Kawalerki nie cieszą się dużym powodzeniem, na ich zakup nastawia się średnio tylko co dwudziesty klient.

Oferta deweloperska topnieje

W stolicy można wybierać spośród ponad 20,6 tys. nowych mieszkań, podaje Reas. Co czwarte jest gotowe. Po raz pierwszy od 10 kwartałów ich liczba zaczęła spadać. W trzecim kwartale br. w Warszawie trafiło tylko ok. 1,8 tys. lokali, podczas gdy w drugim deweloperzy wprowadzili ich 4,9 tys. Żeby wyprzedać wszystkie lokale, które są obecnie w warszawskiej ofercie potrzeba byłoby 7 kwartałów.

Podobnie jak w stolicy, w całym kraju spada produkcja nowych mieszkań. We wrześniu deweloperzy uzyskali o ponad 44 proc. pozwoleń na budowę mniej niż rok wcześniej, wynika z danych GUS.

W trzecim kwartale br. na sześciu największych rynkach deweloperskich w kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) do sprzedaży weszło (6,4 tys. lokali) dwa razy mniej mieszkań niż w poprzednim kwartale 2012 roku (dane Reas).

Źródło: BUDREM

Udostępnij artykuł: