Małe firmy boją się gwałtownego wzrostu płacy minimalnej. Koszty wzrosną prawie o 80 proc. w ciągu 5 lat

Firma / Rynek pracy

Zapowiedź gwałtownego podwyższenia płacy minimalnej do 4000 zł w 2024 roku już teraz budzi niepokój, szczególnie małych firm.

Pieniądze, kalkulator i faktury
Fot. stock.adobe.com/v.poth

Zapowiedź gwałtownego podwyższenia płacy minimalnej do 4000 zł w 2024 roku już teraz budzi niepokój, szczególnie małych firm.

Po gwałtownej podwyżce płacy minimalnej koszty pracodawcy wzrosną prawie o 80 proc. w ciągu 5 lat #PłacaMinimalna @LewiatanTweets

Z ostatniego badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, wynika, że 57 proc. małych firm uważa, że będzie trudniej prowadzić biznes. Po gwałtownej podwyżce płacy minimalnej koszty pracodawcy wzrosną prawie o 80 proc. w ciągu 5 lat.Czytaj także: Tempo wzrostu płacy minimalnej w Polsce ewenementem na skalę światową. Grozi nam wzrost cen?Skutki wzrostu płacy minimalnej

- Małe przedsiębiorstwa obawiają się, czy będą w stanie udźwignąć w ciągu kilku lat 77 proc. wzrost kosztów związanych z podwyższeniem płacy minimalnej do 4000 zł. Ponad połowa firm jest przekonana, że nadchodzi gorszy okres i coraz trudniej będzie prowadzić biznes – mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Jak podwyższenie płacy minimalnej przełoży się na poziom zatrudnienia?

Rodzi się zasadnicze pytanie, jak podwyższenie płacy minimalnej do 4000 zł  przełoży się na poziom zatrudnienia.Czytaj także: Jak zwiększenie płacy minimalnej wpłynie na wzrost zatrudnienia?
Udostępnij artykuł: