Mały ZUS będzie niekorzystny dla prowadzących działalność handlową?

Mój plan emerytalny

Wśród pięciu nowych propozycji premiera Mateusza Morawieckiego jest "mały ZUS". To tworzenie preferencji podatkowych. Kto na tym może zyskać?

Fot. Pixabay.com

Wśród pięciu nowych propozycji premiera Mateusza Morawieckiego jest "mały ZUS". To tworzenie preferencji podatkowych. Kto na tym może zyskać?

#AleksanderŁaszek z @FundacjaFOR: #małyZUS będzie korzystny dla najmniejszych firm prowadzących usługi, natomiast pomijać będzie prowadzących handel #ZUS #składki #FOR

Obniżony ZUS dla mikroprzedsiębiorstw wpisuje się w szerszą politykę rządu zwiększania opodatkowania i restrykcyjności przepisów regulujących pracę na etacie w połączeniu z rosnącymi preferencjami dla samo-zatrudnionych, ocenia Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). W efekcie decyzja o założeniu firmy może być coraz częściej podejmowana nie ze względu na charakter pracy, a z powodu preferencji podatkowych, co będzie negatywnie wpływało na strukturę polskiej gospodarki.

Pomysł ten będzie wypychać pracowników na samozatrudnienie?

-Możliwości skorzystania z “małego” ZUS będą uzależnione od wielkości przychodu przedsiębiorcy, czyli będzie to korzystne dla najmniejszych firm prowadzących usługi, natomiast pomijać będzie prowadzących handel - mówi dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - To pomysł, który będzie wypychać pracowników na samozatrudnienie.

Łączny koszt złożonych obietnic to ok. 5-7 mld zł rocznie. Ponieważ rząd nie wydaje swoich pieniędzy, a pieniądze podatników, to sfinansowanie tych obietnic można przeliczyć na między 128 zł a 157 zł podatków, które rząd ściągnie ze statystycznego mieszkańca kraju.Najnowsze obietnice PiS, tzw. piątka Morawieckiego, obejmują: obniżony CIT, mały ZUS, program dróg lokalnych, wyprawki szkolne oraz mobilność plus.

Źródło: MarketNews24

 
Udostępnij artykuł: