Mały ZUS i niższy CIT. Ile kosztować będą obietnice premiera?

Firma / Gospodarka

Mateusz Morawiecki
Fot. KPRM

Koszt niższych składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to ok. 0,5 mld zł, obniżki podatku dochodowego CIT dla małych firm - do 9% z 15% - ok. 0,5-0,6 mld zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier #Morawiecki: szacujemy, że mała działalność gospodarcza i ulga w #ZUS to ok. 500 mln zł. W przypadku podatku #CIT - obniżki z 15% na 9% to może być też 500 do 600 mln zł #PiątkaMorawieckiego #firmy @PremierRP

– Szacujemy, że mała działalność gospodarcza i ulga w ZUS to ok. 500 mln zł. W przypadku podatku CIT – obniżki z 15% na 9% to może być też 500 do 600 mln zł. Program Dostępność+ jest rozpisany na kilka budżetów, w tym budżet UE, i jest rozpisany na wiele lat, bo on dotyczy np. dostosowania budynków administracji publicznej, wind w nowo budowanych budynkach mieszkalnych – na ten program wydajemy 23 mld zł. Na drogi lokalne będzie fundusz z co najmniej 5 mld zł – powiedział Morawiecki w wywiadzie dla Polsat News.

„Jesteśmy w bardzo dobrym położeniu, jeśli chodzi o budżet”

– Jesteśmy w bardzo dobrym położeniu, jeśli chodzi o budżet państwa, ponieważ właśnie doprowadziliśmy do tego, że mafie VAT-owskie musiały pokazać plecy, wiele z nich musiało pouciekać. Wygraliśmy wiele bitew, jeszcze cały czas toczymy wojnę z tymi przestępcami, ale ta walka jest skuteczna i rzeczywiście pojawiło się 30 mld zł dodatkowych środków w budżecie w porównaniu do poprzednich lat – podkreślił premier.

Czytaj także: Niższy ZUS i 9-proc. CIT dla małych firm. Co premier Morawiecki obiecał przedsiębiorcom?

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy Morawiecki zapowiedział wprowadzenie w najbliższym czasie niższych składek wpłacanych do ZUS przez prowadzących działalność gospodarczą, obniżenie CIT dla małych firm, wyprawkę dla wszystkich uczniów w wysokości 300 zł, program Dostępność+ dla seniorów i osób niepełnosprawnych z budżetem 23 mld zł, a także stworzenie nowego funduszu do budowy dróg lokalnych z budżetem 5 mld zł. Ponadto premier zapowiedział program ułatwiający handel dla rolników oraz emeryturę dla kobiet, które urodziły co najmniej 4 dzieci.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: