Mały ZUS: mikrofirmy mogą składać wnioski do 8 stycznia

Firma

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w 2018 r., którzy chcą skorzystać z tzw. małego ZUS-u - który wszedł w życie z początkiem 2019 r. - muszą do 8 stycznia 2019 r. zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92, poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Napis ZUS zrobiony z pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w 2018 r., którzy chcą skorzystać z tzw. małego ZUS-u - który wszedł w życie z początkiem 2019 r. - muszą do 8 stycznia 2019 r. zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92, poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Ważna wiadomość dla firm! Dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z #małyZUS, termin zgłoszeń upływa 8 stycznia 2019 r. 

"Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z Małego ZUS-u muszą w ciągu 7 dni zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92. 7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym, nie dotyczy tylko Małego ZUS-u. Wynika on z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 13). Przepis ten mówi, że w przypadku zmiany danych, płatnik składek zawiadamia ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian. Obejmuje to wszelkie zmiany danych dotyczących ubezpieczonych (np. nazwisko ubezpieczonego, czy - jak w wypadku Małego ZUS-u - kod tytułu ubezpieczenia)" - czytamy w komunikacie.Dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r., termin zgłoszenia upływa więc 8 stycznia 2019 r."Siedmiodniowym dniowy termin będzie też obejmował przedsiębiorców, którzy aktualnie korzystają z innych ulg i dopiero później, w trakcie roku, będą chcieli rozpocząć korzystanie z Małego ZUS-u. To dotyczy też osób, które wznowią działalność w ciągu roku. W takich wypadkach termin siedmiodniowy będzie biegł od pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca przestał korzystać z innych ulg albo wznowił zawieszoną wcześniej działalność" - czytamy dalej.

Kto może skorzystać z małego ZUS?

Jak wyjaśnia resort, z małego ZUS-u nie mogą korzystać podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z podatku VAT. Wyłączenie to wynika z tego, że tacy przedsiębiorcy nie składają do urzędów skarbowych zeznań PIT lub deklaracji VAT (z których ZUS pozyskuje dane do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek). Nie ma zatem możliwości, aby wspólnie z fiskusem zweryfikować wysokość przychodu osiągniętego przez przedsiębiorcę, a jest to kryterium uprawniające do korzystania z Małego ZUS-u.Deklarację o korzystaniu z małego ZUS można złożyć raz w danym roku. Wynika to z tego, że kryteria pozwalające korzystać z nowej ulgi odnoszą się do wysokości przychodów za rok ubiegły. Przychody z poprzedniego roku stanowią zatem kryterium uprawniające do korzystania z Małego ZUS-u.Pod koniec 2018 r. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w rozmowie z ISBnews powiedziała m.in., że tzw. "Mały ZUS", czyli ustawa wprowadzająca niższe składki ZUS dla najdrobniejszych przedsiębiorców wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. a, dzięki niej

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: