Mały ZUS Plus nie dla freelancerów?

Rynek pracy

Dzięki obowiązującej od 1 lutego 2020 roku uldze dla przedsiębiorców, Małemu ZUS-owi Plus mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnej formy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak wśród nich nie będzie freelancerów, przypomniała firma faktoringowa NFG.

Napis ZUS i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/johan10

Dzięki obowiązującej od 1 lutego 2020 roku uldze dla przedsiębiorców, Małemu ZUS-owi Plus mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnej formy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak wśród nich nie będzie freelancerów, przypomniała firma faktoringowa NFG.

#NFG: od 1 lutego mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność freelancerską nie skorzystają z preferencyjnej formy opłaty składek #ZUS #MałyZUSPlus #SkładkiZUS

"Od 1 lutego mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność freelancerską nie skorzystają z preferencyjnej formy opłaty składek, a szkoda. Z naszych obserwacji wynika, że mikroprzedsiębiorcy, w tym także przedstawiciele wolnych zawodów, są najbardziej wrażliwi na zjawisko zatorów. Freelancerzy rzadko otrzymują zaliczki czy zapłatę w gotówce, a coraz częściej otrzymują płatność z dołu oraz, jak pozostali przedsiębiorcy, muszą upominać się o wypłatę. Minusem ich działalności jest brak gwarancji comiesięcznych wpływów i nierzetelność kontrahentów, którzy wydłużają terminy płatności za wykonane zlecenia" - powiedział prezes NFG Dariusz Szkaradek, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Mały ZUS Plus: wnioski od 1 lutego. Dla kogo nowa ulga i jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby z niej skorzystać?

Znaczna i różnorodna grupa zawodowa

Freelancerzy stanowią znaczną i różnorodną grupę zawodową. Wśród nich znajdują się: graficy, dziennikarze, copywriterzy, programiści, fotografowie, tłumacze, webmasterzy, specjaliści ds. social mediów, SEO, SEM etc. Wykonują zlecenia na rzecz mikro- i małych przedsiębiorstw, a nawet osób fizycznych.

Według cytowanego w materiale raportu PARP "Global Entrepreneurship Monitor Polska 2019", w Polsce jest 326 tysięcy freelancerów. Ponad połowa z nich (54,2%) ma trudności z otrzymywaniem terminowych zapłat za swoją pracę.Wysokie składki oraz przeterminowane należności są poważnym utrudnieniem.

Ratunkiem może być faktoring

"Ratunkiem dla nich może być faktoring, który zapewnia szybki dostęp do pieniędzy, będąc jednocześnie prostą i bezpieczną usługą finansową. Współczesne fintechy online'owe oferują dzisiaj przedsiębiorcom nowoczesne i wygodne instrumenty finansowe. Wymiana faktur na gotówkę odbywa się błyskawicznie, przez internet i nie wymaga zbyt wielu dokumentów czy zbędnych formalności" - wskazał Szakardek.

Dodał, że choć wolni strzelcy nie są jeszcze kluczową grupą klientów, tak jak transport, budownictwo czy szeroko rozumiane usługi, to NFG obserwuje, że zainteresowanie eFaktoringiem wśród nich w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosło o 150%. "Byłoby z pewnością jeszcze większe, gdyby freelancerzy tradycyjnie wystawiali faktury za swoją pracę" - podkreślił.

Warunkiem skorzystania z ulgi Mały ZUS Plus jest kryterium przychodowe (do 120 tys. zł rocznie) oraz prowadzenie działalności w roku poprzednim przez co najmniej 60 dni. Według szacunków, rozwiązaniem może zostać objętych 320 tys. osób.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: