Mały ZUS Plus to nawet kilkaset złotych oszczędności miesięcznie. Ostatni dzwonek, by skorzystać z ulgi

Firma

Nawet 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców ma prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu zyskają nawet po kilkaset złotych miesięcznie – taki jest efekt Małego ZUS-u Plus. Rozwiązanie to weszło w życie 1 lutego. By z niego skorzystać, trzeba się zgłosić najpóźniej do 2 marca.

Kartka z napisem ZUS na kalendarzu
Fot. stock.adobe.com/milushka

Nawet 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców ma prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu zyskają nawet po kilkaset złotych miesięcznie – taki jest efekt Małego ZUS-u Plus. Rozwiązanie to weszło w życie 1 lutego. By z niego skorzystać, trzeba się zgłosić najpóźniej do 2 marca.

Z Małego ZUS-u Plus mogą korzystać najmniejsi #przedsiębiorcy, których roczny przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł #MałyZUSPlus #ZUS @MinRozwoju

– Mały ZUS Plus wszedł w życie 1 lutego. Czas na zgłoszenie się do ulgi mija 2 marca. Przedsiębiorcy mają więc ostatni dzwonek na to, by z niej skorzystać. Gorąco do tego zachęcam  – podkreśla minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

I wskazuje: – Przykładowo, przedsiębiorca, którego średniomiesięczny dochód w 2019 r. wyniósł 3 tys. zł, w 2020 r. zapłaci na ubezpieczenia społeczne ok. 474 zł miesięcznie, a więc zaoszczędzi ok. 518 zł w stosunku do tzw. pełnego ZUS-u.

Czytaj także: Mały ZUS Plus nie dla freelancerów?

Od początku lutego do Małego ZUS-u Plus zgłosiło się ponad 111 tys. przedsiębiorców, co oznacza, że z ulgi będzie mogło skorzystać łącznie ponad 268 tys. z nich, poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Prawo do obniżonych składek miało według szacunków resortu około 320 tys. przedsiębiorców.

Co to jest Mały ZUS Plus?

Mały ZUS Plus to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Wszedł w życie 1 lutego 2020 r.

Są to niższe, proporcjonalne do dochodów składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Z Małego ZUS-u Plus mogą korzystać najmniejsi przedsiębiorcy, których roczny przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł. Rozwiązanie to wiąże wysokość składek ubezpieczeniowych z dochodem osiąganym w roku poprzednim, a nie – jak w przypadku Małego ZUS-u – z przychodem. Podstawę wymiaru składek stanowi połowa przeciętnego miesięcznego dochodu. W porównaniu z 2019 r., niemal 2-krotnie - do 120 tys. zł – podnieśliśmy kryterium przychodowe. Dzięki temu znacząco poszerzył się krąg uprawnionych.    

Czytaj także: Mały ZUS Plus: wnioski od 1 lutego. Dla kogo nowa ulga i jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby z niej skorzystać?    

Koszt Małego ZUS-u plus dla budżetu szacujemy na 1,3 mld zł rocznie – tyle zostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

Wyłączenia

Z ulgi nie mogą korzystać przedsiębiorcy jednocześnie rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z VAT, świadczący działalność na rzecz byłego pracodawcy, uprawnieni do opłacania preferencyjnych składek ZUS, prowadzący działalność krócej niż przez 60 dni w roku ubiegłym, twórcy, artyści, wolne zawody itp.

Tak jak w przypadku Małego ZUS-u, z Małego ZUS-u Plus można korzystać przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Pas startowy dla firm

Mały ZUS Plus to element tzw. pasa startowego dla firm: przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start, która oznacza brak konieczności podlegania pod ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. Następnie przez 24 miesiące przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki na ZUS. Kolejnym elementem pasa startowego jest właśnie Mały ZUS Plus.

Szereg ułatwień dla biznesu

Mały ZUS Plus to kolejne z szeregu zmian, które wprowadziliśmy w ostatnich latach, by ułatwić życie przedsiębiorcom. Są wśród nich: Konstytucja Biznesu; 100 zmian dla firm, w tym elektronizacja akt pracowniczych; Pakiet MŚP; ustawa wymierzona w zatory płatnicze; ustawa dot. sukcesji firm; Pakiet Przyjazne Prawo czy nowe Prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku.

A także ułatwienia w inwestycjach, w tym Polską Strefę Inwestycji; rekompensaty dla branż energochłonnych czy pakiet prosumencki w nowelizacji ustawy OZE, który umożliwił przedsiębiorcom uzyskanie statusu prosumentów.

Udostępnij artykuł: