Mały ZUS Plus: wnioski od 1 lutego. Dla kogo nowa ulga i jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby z niej skorzystać?

Firma

Przedsiębiorcy, których dochód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł mogą od 1 lutego do 2 marca się zgłaszać do małego ZUS-u Plus, poinformowano na konferencji w Ministerstwie Rozwoju. Według szacunków resortu rozwiązanie to adresowane jest do blisko 320 tys. przedsiębiorców.

Napis ZUS na tle pieniędzy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Fot. stock.adobe.com/whitelook

Przedsiębiorcy, których dochód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł mogą od 1 lutego do 2 marca się zgłaszać do małego ZUS-u Plus, poinformowano na konferencji w Ministerstwie Rozwoju. Według szacunków resortu rozwiązanie to adresowane jest do blisko 320 tys. przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy, których dochód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł, mogą od 1 lutego do 2 marca się zgłaszać do małego #ZUSPlus #ZUS #MałyZUSPlus @MinRozwoju

"Mały ZUS Plus to jedna z obietnic, złożona przez premiera Morawieckiego w trakcie kampanii parlamentarnej w ubiegłym roku i jedna z pierwszych obietnic, którą zrealizowaliśmy, co ważne w pełnych konsultacjach i w pełnym dialogu" - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej.

Dodała, że "bez pełnego porozumienia i pełnej współpracy nie byłoby to możliwe".

Rozwiązanie adresowane do najmniejszych przedsiębiorców

"Rozwiązanie to adresowane jest do najmniejszych przedsiębiorców. [...] Mówimy o tych przedsiębiorcach, których przychody nie przekroczą 120 tys. zł rocznie, co stanowi kwotę dwukrotnie wyższą niż rozwiązanie z poprzedniego roku [tj. 67,5 tys. zł). Wówczas składka liczona będzie proporcjonalnie od uzyskanego dochodu. Wyszliśmy również naprzeciw oczekiwaniom, aby termin na zgłoszenie [do korzystania z ZUS Plus] był dłuższy niż standardowe 7 dni. W tym przypadku rozwiązanie wchodzi w życia 1 lutego, a zgłaszać się można do 2 marca" - zaznaczyła Emilewicz.

Później przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać się do 7 dnia miesiąca, a w przyszłym roku - do końca stycznia.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska poinformowała, że zainteresowanie wśród przedsiębiorców jest bardzo duże. "Zakład jest przygotowany na uruchomienie programu" – podkreśliła podczas konferencji.

Czytaj także: ZUS Plus: ile można dzięki niemu zaoszczędzić?

Informacji udzielają pracownicy oddziałów, uruchomiono specjalną infolinię, a na stronie internetowej ZUS www.zus.pl oraz na stronie biznes.gov.pl przedsiębiorcy mogą sprawdzić czy kwalifikują się do skorzystania z rozwiązania.

Jak liczona będzie podstawa wymiaru składek?

Mały ZUS Plus można będzie opłacać po wykorzystaniu "ulgi na start" (jeżeli przedsiębiorca się na nią zdecydował) oraz preferencyjnych składek (2 lata). Można z niego korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Podstawą wymiaru składek będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu, uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek nie zmieni się. Przy jej wyliczaniu można skorzystać z kalkulatora składek na stronie eSkładka.pl.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ZUS Plus powinni złożyć w ZUS następujące dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia), ZUS ZUA lub ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu powinni złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.  

Natomiast przedsiębiorcy, którzy podlegają i nadal chcą podlegać uldze, lecz w oparciu o nowe zasady, muszą jedynie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia składek  (w lutym za styczeń - na dotychczasowych zasadach, a potem w marcu - za luty na nowych zasadach.

Warto jednak pamiętać, że niższe składki oznaczają w przyszłości niższą emeryturę. "Szacujemy jednak, że gdyby przedsiębiorca korzystał do wieku emerytalnego z tych rozwiązań, miałby szansę na wypracowanie minimalnej emerytury" - zapewniła Emilewicz.

MR szacuje oszczędności dla przedsiębiorców z tytułu wprowadzenia Małego ZUS Plus na 1,3 mld zł.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: