Marat Nevretdinov zastąpi Jacka Podobę rezygnującego ze stanowiska prezesa Grupy Europa

Kadry

Po 10 latach zarządzania Grupą Ubezpieczeniową Europa Jacek Podoba zdecydował o rezygnacji ze stanowiska prezesa Towarzystwa Ubezpieczeń Europa i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa. Swoje funkcje będzie pełnił do 31 lipca 2015 r. Decyzja została przyjęta przez Radę Nadzorczą 16 kwietnia br. Rada jednocześnie powołała na stanowisko prezesa zarządu Marata Nevretdinova, który zacznie pełnić swoją funkcję od 1 sierpnia br.

Po 10 latach zarządzania Grupą Ubezpieczeniową Europa Jacek Podoba zdecydował o rezygnacji ze stanowiska prezesa Towarzystwa Ubezpieczeń Europa i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa. Swoje funkcje będzie pełnił do 31 lipca 2015 r. Decyzja została przyjęta przez Radę Nadzorczą 16 kwietnia br. Rada jednocześnie powołała na stanowisko prezesa zarządu Marata Nevretdinova, który zacznie pełnić swoją funkcję od 1 sierpnia br.

Jacek Podoba zarządza spółkami TU Europa i TU na Życie Europa od 2005 r. Od 2012 r. jest również członkiem Rady Nadzorczej Open Life TU Życie oraz spółek Europa.ua na Ukrainie. Podjęta decyzja wynika z prywatnych planów prezesa, niezwiązanych z wyzwaniami zawodowymi. Zmiana osoby zarządzającej była przygotowywana przez kilka miesięcy przy współudziale Rady Nadzorczej i obecnego prezesa spółek.

- Jestem związany z Europą od ponad 10 lat. Przez ten czas konsekwentnie budujemy pozycję lidera relacji bankowo ubezpieczeniowych. Jesteśmy dziś bardzo silną organizacją, przygotowaną na dalszy wzrost i wdrażanie nowych pomysłów, których nigdy nie brakuje w naszej firmie. Nadszedł czas na realizację osobistych planów, a po tylu latach to też dobry moment na oddanie sterów - mówi Jacek Podoba, prezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa.

Ostatnia dekada to okres dynamicznego rozwoju Europy. Do 2012 r. Towarzystwo Ubezpieczeń Europa wchodziło w struktury Getin Holding i było jednym z dwóch ubezpieczycieli notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2012 r. Grupa Europa stała się częścią międzynarodowej struktury wchodząc w skład Talanx International AG oraz Meiji Yasuda Life Company. W tym samym roku Europa przejęła 51% udziałów Open Life Towarzystwa Ubezpieczeń Życie, wzmacniając swoją pozycję na rynku ubezpieczeń życiowych.

- Chciałbym podziękować panu Jackowi Podobie za jego wybitne zaangażowanie w rozwój Grupy Europa i stworzenie prawdziwego lidera w obszarze bancassurance. Życzymy panu Podobie wszystkiego co najlepsze w realizacji jego planów na przyszłość - mówi Torsten Leue, przewodniczący Rady Nadzorczej, prezes Talanx International AG. - Przez ostatnie miesiące wspólnie przygotowywaliśmy się do sprawnego przekazania obowiązków, jednocześnie koncentrując się na dalszym umacnianiu biznesu - dodaje Torsten Leue.

Rada Nadzorcza na stanowisko prezesa zarządu powołała Marata Nevretdinova, dotychczasowego wiceprezesa TU Europa i TU na Życie Europa. Objęcie nowej funkcji nastąpi 1 sierpnia 2015 r. Kandydatura musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Marat Nevretdinov od 2013 r. odpowiada za rozwój obszaru sprzedaży i produktów oraz wytyczanie nowych kierunków biznesu w Grupie Europa. Przez poprzednie 4 lata pełnił funkcję dyrektora zarządzającego spółki Genworth Financial w Polsce, która specjalizuje się w ubezpieczeniach płatności oraz ubezpieczeniach hipotecznych. W branży finansowej obecny od 1997 r. Jest absolwentem MGIMO (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) oraz studiów European MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie.

- Rynek ubezpieczeń w Polsce obecnie bardzo ewoluuje. Zmienia się otoczenie regulacyjne, oczekiwania kanałów dystrybucyjnych, wzorce zakupowe klientów. Dzięki wypracowanej pozycji rynkowej oraz realizowanej strategii patrzę z optymizmem na długoterminowe perspektywy rozwoju Grupy Europa - mówi Marat Nevretdinov - Musimy zachować ten wyjątkowy mechanizm stworzony przez Jacka Podobę w ciągu ostatnich 10 lat, a jednocześnie być bardzo konsekwentni w zarządzaniu zmianami, przez które obecnie przechodzimy - dodaje.

W ciągu ostatnich 10 lat Towarzystwo Ubezpieczeń Europa oraz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa regularnie znajdowały się w czołówce rynku ubezpieczeniowego w Polsce, zarówno pod względem wyniku, jak i przypisu. W tym czasie sprzedaż Grupy Europa* powiększyła się ponad 9-krotnie, osiągając w 2014 r. prawie 4,3 mld zł (wg PSR), a zyski firmy wzrosły z 37 mln zł w 2005 do ponad 106 mln w 2014 r. (wg MSR).

- Przez wiele lat stworzyliśmy w Europie szereg nowych innowacyjnych produktów i rozwiązań dystrybucyjnych, nawiązaliśmy współpracę z sektorem pozabankowym, a w ostatnim okresie szczególnie poprawiliśmy obsługę klientów indywidualnych, czego dowodem jest zwycięstwo spółki majątkowej w konkursie "Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa 2014" - mówi Jacek Podoba.

W 2015 r. Grupa Ubezpieczeniowa Europa obchodzi 20-lecie działalności. Strategia Europy opiera się na wysokiej specjalizacji i innowacyjnych produktach ubezpieczeniowych sprzedawanych we współpracy z bankami, firmami pośrednictwa finansowego, firmami leasingowymi, a także biurami podróży i touroperatorami. Przynosi ona wciąż bardzo wymierne efekty plasując spółki Europa w czołówce firm ubezpieczeniowych w Polsce.

Źródło: Grupa Ubezpieczeniowa Europa

Udostępnij artykuł: