Marszałek Senatu nagrodzony przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich

Kadry

Bogdan Borusewicz to ostatni laureat Diamentu Wolności, przyznawanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich od 2010 roku. Marszałek Senatu, który precedensowo pełni urząd już od trzech kadencji, w czerwcu przyjedzie do Świdnicy, by podczas uroczystej gali osobiście odebrać nagrodę.

Bogdan Borusewicz to ostatni laureat Diamentu Wolności, przyznawanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich od 2010 roku. Marszałek Senatu, który precedensowo pełni urząd już od trzech kadencji, w czerwcu przyjedzie do Świdnicy, by podczas uroczystej gali osobiście odebrać nagrodę.

Przypomnijmy, że wśród nagrodzonych przez kapitułę Diamentu Wolności Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, znalazły się najważniejsze osobistości, budujące trwałość i praworządność demokratycznego ustroju oraz wolności gospodarcze w Polsce. Wyróżnienie otrzymali:  Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Jan Lityński, Władysław Frasyniuk, Leszek Balcerowicz, Marek Belka i Henryk Wujec. Bogdan Borusewicz jest dziesiątym, a zarazem ostatnim laureatem, nagrodzonym przez SPIKŚ, jedno z najstarszych stowarzyszeń biznesowych w Polsce.   - Pierwszy Diament Wolności został przyznany z okazji dwudziestolecia wolnych wyborów. Od tej pory oddawaliśmy hołd ludziom, którzy dzięki działalności podziemnej i publicznej tworzyli zręby gospodarki. Wyróżnienie 10 osób jest również swoistym podziękowaniem dla wszystkich, którzy mieli wkład w powstawanie wolnej przedsiębiorczości - wyjaśnia Edward Szywała.

Jak podkreśla prezes SPiKS-u, Diamenty Wolności nie są podziękowaniem regionalnym, odnoszącym się do wkładu w świdnicką arenę gospodarczą. To laur dla osób, które od 1989 roku tworzyły wolne i demokratyczne państwo. Państwo, które obecnie otwiera możliwości dla przedsiębiorców z całej Polski, także ze Świdnicy.  - Osoby,  o których mówimy, to  prawdziwe diamenty w naszej historii. Stąd też nazwa naszej nagrody.  Jednogłośnie postanowiliśmy przyznawać je tym, którzy legendą stali się już za życia - to uczestnicy "okrągłego stołu", członkowie pierwszego niepodległego rządu, przywódcy państwa. Ludzie, którzy przywrócili nam wszystkim Rzeczpospolitą Polską i otworzyli drogę do Unii Europejskiej.Jesteśmy niezwykle zaszczyceni faktem, iż każda z tych osób zechciała nasze wyróżnienia przyjąć - dodaje Edward Szywała. Siedmiu z dotychczasowych dziewięciu laureatów Diamentów Wolności ( za wyjątkiem Tadeusza Mazowieckiego oraz Aleksandra Kwaśniewskiego) odebrało nagrodę osobiście podczas uroczystej gali, która odbywała się każdego roku w czerwcu w Świdnicy. Miesiąc, w którym rokrocznie ma miejsce ceremonia nie jest przypadkowy. 4 czerwca 1989 roku miały miejsce pierwsze wolne wybory.

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich dąży, by ten dzień został ustanowiony świętem państwowym. Apel w tej sprawie został przekazany po raz pierwszy w roku 2009. Trafił do 50 najważniejszych osób w państwie. Wniosek został ponowiony w 2010 roku. Natomiast 11 maja 2011 roku przekazano go osobiście na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przyjechał do Świdnicy na zaproszenie SPIKŚ-u. Również w tym roku, na przełomie kwietnia i maja, apel zostanie złożony ponownie, celem usankcjonowania go ustawą Sejmu.  - Nadszedł czas, by w końcu właściwie uczcić rocznicę wolnych wyborów.  Nie jako zamknięte, zbilansowane zdarzenie należące do przeszłości, ale wciąż żywy w pamięci depozyt prawdziwie państwowych, obywatelskich doznań i wartości.  Nadanie dniu 4 czerwca rangi święta państwowego jest szczególnie ważne dla pokolenia młodych ludzi, tak, by pamiętali o najważniejszych datach współczesnej historii  - uzasadnia Edward Szywała.

Fot. Wikipedia

Źródło: DASE

Udostępnij artykuł: