Masz mieszkanie? Lepiej napisz testament

Inwestycje / Multimedia / Nieruchomości

Monika Balińska
Fot. aleBank.pl

Na rynku jest wiele nieruchomości, które niszczeją zamiast przynosić dochód ich właścicielom. Powodem jest nie jasna sytuacja wynikająca ze sporu spadkobierców o podział majątku – mówi Monika Balińska, lider oddziału w Częstochowie Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Monika Balińska: jeśli nie ma testamentu, to osoby dziedziczące #nieruchomość powinny się porozumieć co do dokonania działu spadku. Jeśli tego nie zrobią pozostaje im długotrwała procedura przed sądem #spadek #testament #mieszkania

Dobrze napisany testament zapobiega kłótniom spadkobierców o pozostawione przez
zmarłego krewnego nieruchomości – zauważa Monika Balińska ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Sporządzenie testamentu przed notariuszem…

Najwygodniejszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest sporządzenia testamentu przed
notariuszem. Dzięki temu mamy pewność, że będzie on prawidłowo sporządzony pod względem formalnym, nie musimy się martwić, że zapomnimy o jakimś istotnym szczególe, który spowoduje, że
testament będzie nie ważny.

… albo samodzielnie

Testament można też stworzyć samodzielnie. Powinien być napisany odręcznie w całości, trzeba się pod nim własnoręcznie podpisać. Musi mieć datę – doradza Monika Balińska.

Warto skorzystać z mediacji

Jeśli nie ma testamentu, a spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia i nie mogą podjąć decyzji, co zrobić z będącą przedmiotem spadku nieruchomością, warto skorzystać z mediacji.

Rozstrzygnięcie sporu przed sądem ostatecznością

Jeśli nie pomogą mediacje, pozostaje już tylko rozstrzygnięcie sporu przed sądem. Sprawa spadkowa przed sądem może trwać nawet kilka lat. W tym czasie nieruchomość, czasami warta ponad milion złotych nie pracuje, a nawet niszczeje.

 

Udostępnij artykuł: