Premier: sytuacja dotycząca koronawirusa postrzegana przez banki centralne jako groźna. Polska wprowadza kontrole sanitarne na granicach

Gospodarka

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa na świecie jest postrzegana przez banki centralne jako groźna, powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do pytania o wpływ epidemii koronawirusa na światową gospodarkę.

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj / KPRM

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa na świecie jest postrzegana przez banki centralne jako groźna, powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do pytania o wpływ epidemii koronawirusa na światową gospodarkę.

Premier @MorawieckiM: sytuacja związana z epidemią koronawirusa na świecie jest postrzegana przez banki centralne jako groźna #koronawirus #COVID19 #koronawiruswpolsce @PremierRP

"Rezerwa Federalna i Amerykański Bank Centralny mówią o koronawirusie i mówią jasno i otwarcie, że będą miały te banki centralne na uwadze sytuację gospodarczą w przypadku rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych mamy już koronawirusa w 32, 33 stanach" – powiedział Morawiecki podczas konferencji.

Dodał, że rozwój epidemii koronawirusa "niestety dotknie gospodarkę".

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

"Ja mam tylko głęboką nadzieję i robimy wszystko, żeby tak było, żeby to było w okresie przejściowym, jak najbardziej krótkim, aby po tym małym zawahaniu w kilku sektorach, mam nadzieję że w kilku, kilkunastu, a nie w całej gospodarce, żeby nastąpiło odbicie gospodarcze" – podkreślił.  

"W tym względzie jestem umiarkowanym optymistą, aczkolwiek musimy być również realistami, bo widzimy że następuje zakłócenie dostaw w globalnych łańcuchach produkcyjnych, przemysłowych" – zastrzegł premier.

Poinformował, że prowadzi rozmowy z przemysłowcami, przedsiębiorcami  którzy – jak podkreślił "proszą o specjalne działania, które będą umożliwione w ślad za uchwaloną przez nasz parlament specustawą" (ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19).

Kontrole sanitarne na granicach oraz w pociągach i portach

Wdrożenie kontroli sanitarnych na granicach z Niemcami i Czechami oraz w pociągach i w portach, a także odwoływanie imprez masowych - takie działania podejmą służby państwowe w walce z koronawirusem - zapowiedział w poniedziałek premier.

W poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie - jeszcze tego samego dnie - pierwszych kontroli sanitarnych na granicach z Niemcami i Czechami. "Jesteśmy jednymi z pierwszych w Europie, którzy taką decyzję podejmują. Wdrażamy kontrole sanitarne na głównych przejściach z Niemcami i Czechami" - poinformował premier.

"Chcę podkreślić, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne" - zapowiedział. Wskazał przy tym, że na początku kontrole obejmą transport autobusowy i autokarowy. Mają być one prowadzone tak, by nie zakłócać płynności ruchu na granicy.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: ekonomiści tną prognozy wzrostu gospodarczego >>>

Premier dodał, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną także wdrożone w pociągach i w portach. Najpierw kontrole mają dotyczyć pociągów Intercity, później również połączeń w ruchu przygranicznym. Kontrola w pociągach ma być wdrożona w ciągu dwóch, trzech dni.

Morawiecki wyjaśnił, że rząd podejmuje te kroki zapobiegawcze po to, by wzrost liczby zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy - tak, aby służba zdrowia mogła zapewnić "jak najbardziej właściwą opiekę". Poinformował, że rozmawiał na temat wprowadzanych kontroli z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Czech Andrejem Babiszem.

Apel o odwołanie imprez masowych

Morawiecki zaapelował też do organizatorów imprez masowych o ich odwoływanie. Jak mówił, z analiz wynika, że to imprezy masowe były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech i we Włoszech.

"Chcę podkreślić, że ze względu na charakter rozprzestrzeniania się wirusa i gwałtowne przyrosty (liczby zakażonych) w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, bardzo znaczące w Wielkiej Brytanii i w innych krajach Europy Zachodniej, w ślad za wczorajszą rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego pana ministra Jarosława Pinkasa, chcę bardzo mocno zaapelować do wszystkich organizatorów imprez masowych o to, żeby powstrzymali się od organizacji tych imprez, żeby je po prostu w najbliższym czasie odwoływali" - powiedział premier. Dodał, że są to też rekomendacje dla wojewodów.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Minister rozwoju: straty dla naszej gospodarki mogą wynieść 0,2-0,3 proc. PKB >>>

Obecny na konferencji szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski wskazał, że najbardziej zagrożeni koronawirusem są seniorzy. "Gorący apel zarówno do rodzin o szczególną ostrożność, ale też do seniorów, by w możliwy sposób ograniczyć kontakty w dużych skupiskach ludzkich, ograniczyć zachowania, które mogłyby spowodować zarażenie, bo wiemy, że u osób starszych ten wirus może być groźny" - mówił.

Przekonywał też, że "niezwykle ważna jest odpowiedzialność, spokój i niewychodzenie z kwarantanny". "Pozostańmy w domu, jeśli jest konieczność dowiezienia produktów żywnościowych, tym zajmuje się wojewoda" - apelował. "Większość nas będzie zdrowa, ale jeżeli mamy tego wirusa, nie przekazujemy go" - dodał.

Przyznał, że w ramach planu epidemicznego rząd jest przygotowany zarówno na sytuację, że epidemia będzie się wygaszać, jak i na sytuację, że będą musiały być podejmowane "bardziej radykalne decyzje", takie jak np. zamykanie szkół.

Na granicach całodobowe punkty kontroli sanitarnej

Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga poinformował, że w poniedziałek od godz. 15 na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki rozpoczynają pracę całodobowe punkty kontroli sanitarnej. Dodał, że zostały już opracowane procedury takich kontroli, w tym również wzory kart – karty pasażera i karty kierowcy. "Będą one dwujęzyczne – w języku polskim i angielskim" – podał.

Zapewnił też, że jeżeli będzie osoba, u której będzie można podejrzewać koronawirusa, to pojazd, którym się porusza, "zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności". "Jesteśmy na to przygotowani" - powiedział komendant SG.

Praga zaznaczył, że w tych działaniach, oprócz Straży Granicznej, bierze udział także policja, KAS, ITD, a także wojsko, resort zdrowia i wojewodowie.

"Mówimy o ogromnym ruchu na granicy zewnętrznej, czyli z Rosją, Białorusią, Ukrainą - (tam) mamy w tej chwili ruch około 140 tys. podróżnych (licząc) razem z lotniskami" - wskazywał Praga. "Połowa z tej liczby, około 70 tys., to powroty - wjazdy na terytorium Polski, ale mamy też połączenia promowe, których w ciągu dnia w ruchu Schengen mamy od 73 do 87, a na każdym promie w tej chwili przebywa od tysiąca do dwóch tysięcy pasażerów" - wyliczał. "To pokazuje skalę, z jaką będziemy musieli się zmierzyć. To ogromne przedsięwzięcie - podkreślił komendant SG.

Morawiecki wyjaśnił, że rząd i podległe mu służby przygotowują się "na duży przyrost osób, które mogą zachorować na koronawirusa". "Chcemy jak najlepsze warunki medyczne stworzyć dla wszystkich tych osób" - zapewnił. "Będziemy starali się wyłapywać, kontrolować. Z jednej strony kontrola sanitarna będzie obejmowała mierzenie temperatury, ale przede wszystkim będzie zawierała tzw. formularz lokalizacyjny. Chcemy wiedzieć, gdzie te osoby się udają, tak żeby móc szybko je zlokalizować" - podkreślił premier.

Zapytany przez dziennikarzy, czy kontaktował się z przedstawicielami środowiska sportowego w sprawie organizacji imprez masowych odparł, że kraje, w których wystąpiło znacznie więcej przypadków zarażeń wywołanych koronawirusem nie wprowadziły jeszcze zakazu organizacji takich imprez. "Jednak chcemy działać bardziej roztropnie niż tamte kraje i chcemy raczej zapobiegać, w związku z tym na jutro i na pojutrze mam zaplanowane kilka, kilkanaście spotkań z różnymi środowiskami sportowymi i właściwe decyzje będą podjęte po konsultacjach" - powiedział.

Morawiecki podkreślił też, że podobne działania mogą zostać wprowadzone w funkcjonowaniu placówek oświatowych. "W szkołach, począwszy od szkół podstawowych, przedszkoli, szkół średnich, jak również uniwersytetów i szkół wyższych będziemy wprowadzali rekomendacje bądź nawet twarde zalecenia, które później będą egzekwowane przez wojewodów dotyczące organizacji funkcjonowania tych placówek. W najbliższych dniach te komunikaty będziemy przedstawiali, ponieważ chcemy szybciej niż inne kraje zachodniej Europy przedsięwziąć kroki, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa" - dodał szef rządu.

O zasoby Agencji Rezerw Materiałowych i kontrole na lotniskach zapytany na konferencji prasowej został minister Szumowski. "Zasoby są i są one rozdysponowywane priorytetowo oczywiście do szpitali, głównie do szpitali zakaźnych" - powiedział. Podkreślił, że są też zasoby przeznaczone dla służb mundurowych, które uczestniczą w działaniach prewencyjnych.

Szumowski zaznaczył, że jeśli chodzi o zabezpieczenie przed koronawirusem, najmniej problemów jest z lotniskami. "Najwięcej kłopotów służbom sanitarnym sprawia dotarcie do osób z transportu kołowego" - wskazał. Podkreślił przy tym, że mimo dość dużego rozproszenia tych osób służbom udaje się do nich docierać.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił natomiast, że Polska Straż Graniczna jest bezpośrednio połączona z systemem PNR dot. pasażerów lotów. Mamy pełne dane o wszystkich pasażerach, zanim oni jeszcze wejdą na pokład samolotu" - zapewnił Kamiński. Jak dodał, w związku z tym odszukanie uczestników danego lotu jest bardzo łatwe.

Kamiński ocenił też, że w ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona. "Od jutra wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w stu procentach na naszych granicach zewnętrznych, czyli z Ukrainą, z Białorusią i z Rosją" - przekazał szef MSWiA.

Unijna współpraca w związku z epidemią koronawirusa

Premier Morawiecki poinformował, że unijna współpraca w związku z epidemią koronawirusa była tematem jego rozmów m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, Andrejem Plenkoviciem - premierem Chorwacji, która pełni obecnie prezydencję w UE. "Staramy się czerpać doświadczenia od innych, staramy się działać prewencyjnie. To do tej pory wychodzi nam dobrze" - mówił Morawiecki.

Przypominał, że z inicjatywy Polski doszło już do spotkania ministrów zdrowia UE. "Podczas tych spotkań nie tylko wymieniamy się doświadczeniami, ale również Polska zaapelowała o wyasygnowanie istotnej kwoty z budżetu UE do walki z koronawirusem. Wiem, że już takie przesunięcie - ćwierć miliarda euro - następuje" - powiedział premier.

Przybywa przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce

W Polsce potwierdzono szesnaście przypadków zarażenia koronawirusem. W ocenie Ministerstwa Zdrowia w najbliższych dniach należy spodziewać się gwałtownego wzrostu liczby zachorowań. Według ostatnich danych w związku z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych jest 168 osób, 932 zostały objęte kwarantanną, a 7 122  – nadzorem epidemiologicznym. Czas inkubacji wirusa wynosi do 14 dni, szczególnie narażone są osoby starsze.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 111 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 109 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,7 tys.), Włoszech (ponad 7,3 tys.), Korei Płd. (ponad 7,4 tys.) i Iranie (ponad 6,5 tys.).

Wśród innych państw europejskich niezwykle szybko wirus rozprzestrzenia się we Francji (1 209 potwierdzonych zachorowań), Niemczech (1 151 zachorowania),  Hiszpanii (979 zachorowań), Wielkiej Brytanii (280 zachorowania) i Niderlandach (265).  

Spośród dotychczas zarażonych 3,8 tys. osób zmarło, w tym 366 osób we Włoszech, 19 osób we Francji i 25 w Hiszpanii. Wyzdrowiało ponad 62 tys. zarażonych.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: