mBank: docelowy poziom stóp procentowych w Polsce może zależeć od najbliższych zaskoczeń inflacyjnych

Gospodarka

Kolejne podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić na każdym kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, a ich docelowy poziom może zależeć od zaskoczeń inflacyjnych w najbliższych miesiącach - uważają ekonomiści mBanku, komentujący wyniki listopadowego posiedzenia RPP.

mBank - Logo
Źródło: mBank

Kolejne podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić na każdym kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, a ich docelowy poziom może zależeć od zaskoczeń inflacyjnych w najbliższych miesiącach - uważają ekonomiści mBanku, komentujący wyniki listopadowego posiedzenia RPP.

"Po pierwsze, kolejna podwyżka stóp procentowych (nastąpi - przyp. red.) w grudniu (25-50 pb) (...). Obstawiamy, że inflacja na początku 2022 roku znajdzie się w przedziale 7-8 proc. Szok żywnościowy będzie trwał dłużej niż ten energetyczny i w konsekwencji ścieżka inflacji w pierwszej połowie 2022 roku wcale nie będzie silnie i monotonicznie opadająca. Podwyżki, tym razem już mniejsze, mogą się pojawiać na każdym kolejnym posiedzeniu" - napisano w nocie banku.

Czytaj także: Goldman Sachs: inflacja powyżej 7 proc. co najmniej do połowy 2022 roku, będą kolejne podwyżki stóp procentowych >>>

Zdaniem ekonomistów mBanku zdecydowane ruchy RPP teraz i dość niska projekcja na kolejne miesiące sugerują, że poziom stóp sprzed pandemii zostanie w tym roku co najmniej wyrównany i nie będzie stopą docelową.

Eksperci w dalszym ciągu obstawiają, że ścieżce inflacji "może sprzyjać szczęście".

"Rozładowanie szoków podażowych (już są pierwsze przebiśniegi), energetycznych, a w dalszej części żywnościowych może spowodować dość stromą ścieżkę opadania inflacji po I kwartale 2022. W takiej sytuacji RPP nie będzie naszym zdaniem dzielić włosa na czworo i skończy podwyżki, gdy marcowa/lipcowa projekcja pokaże powrót inflacji do przedziału wahań w 2023 roku. Paradoksalnie więc poziom stopy docelowej mogą wyznaczać zaskoczenia inflacją w kolejnych miesiącach" - napisano.

"Zacieśnienie polityki pieniężnej skończy się w 2022 roku"

Zacieśnienie polityki pieniężnej skończy się w 2022 roku i nie przekroczy w skali - w naszej ocenie - bieżących wycen rynkowych.

"Zmienność przed kolejnymi posiedzeniami RPP oraz odczytami inflacji będzie natomiast potężna" - dodano.

Rada Polityki Pieniężnej 3 listopada drugi miesiąc z rzędu podwyższyła stopy procentowe, mocniej niż oczekiwano. Stopa referencyjna poszła do góry o 75 pb do 1,25 proc., podczas gdy konsensus PAP Biznes wskazywał na podwyżkę o 50 pb.

Czytaj także: RPP po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe, by „przeciwdziałać ryzyku trwale podwyższonej inflacji” >>>

Miesiąc wcześniej RPP nieoczekiwanie podwyższyła główną stopę o 40 pb do 0,50 proc.

Udostępnij artykuł: