mBank: ok. 0,5 mld zł na wspieranie OZE

Czysty zysk / Z rynku

mBank przyjął politykę kredytowania farm wiatrowych i fotowoltaiki, dzięki której chce aktywniej wspierać rozwiązania proekologiczne, podał bank. Początkowo na działania z obszaru OZE bank przeznaczy ok. 0,5 mld zł.

Logo mBanku
Źródło: mBank

mBank przyjął politykę kredytowania farm wiatrowych i fotowoltaiki, dzięki której chce aktywniej wspierać rozwiązania proekologiczne, podał bank. Początkowo na działania z obszaru OZE bank przeznaczy ok. 0,5 mld zł.

Początkowo na działania z obszaru #OZE @mBankpl przeznaczy ok. 0,5 mld zł #mBank #energetyka

"Postęp technologiczny, w szczególności wzrost efektywności i spadek cen turbin wiatrowych, a także wyraźne spadki cen paneli fotowoltaicznych, znacząco poprawiły parametry finansowe projektów z sektora OZE. W świetle aktualnych cen energii inwestycje realizowane w systemie aukcyjnym wymagają mniejszego wsparcia niż poprzednio. Gwarancja stałej ceny przez 15 lat jest tu kluczowa" - powiedział dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku Michał Popiołek, cytowany w komunikacie.

Wsparcie dla energii wiatrowej 

Początkowo na działania z obszaru OZE bank przeznaczy ok. 0,5 mld zł. Przyjęta polityka zakłada wsparcie dla energii wiatrowej (o mocy powyżej 20 MW) oraz PV (o mocy powyżej 5 MW) działających w ramach aukcyjnego systemu wsparcia. Pierwszeństwo będą miały projekty, których właściciele i operatorzy posiadają doświadczenia w sektorze energetyki odnawialnej, podano także.

mBank w ubiegłym roku sfinansował projekt PV (kredyt na 10 farm fotowoltaicznych) w systemie aukcyjnym. A w latach 2010-2015 wsparł sześć inwestycji z obszaru energetyki wiatrowej, o łącznej mocy ok. 335,4 MW. Ponadto część projektów chce realizować we współpracy z Commerzbankiem (głównym akcjonariuszem mBanku), który posiada duże doświadczenie w tym zakresie w Europie, przypomniano.

Dbanie o środowisko naturalne w strategii banku

"Dbanie o środowisko naturalne jest jednym z istotnych aspektów przyjętej w 2015 roku 'Strategii odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju mBanku S.A.'. Na jej podstawie bank wprowadził ograniczenia w relacjach z niektórymi przedsiębiorcami. Dotyczy to tych, którzy prowadzą działalność ukierunkowaną na eksploatację terenów cennych przyrodniczo oraz naruszającą przepisy ochrony środowiska. Jest też sygnatariuszem 10 Zasad UN Global Compact - nie finansuje przedsięwzięć, które łamią prawa człowieka, prawo pracy oraz wspierają korupcję. Polityka finansowania odnawialnych źródeł energii to kolejny krok wspierający strategię CSR banku" - podkreślono w materiale.mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 r.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: