mBank trafi w ręce PZU? Paweł Surówka: będziemy analizować możliwość przejęcia

Z rynku

Paweł Surówka, prezes PZU
Fot. Materiały prasowe PZU

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) będzie analizował możliwość przejęcia mBanku w kontekście potencjalnych synergii, jakie mógłby uzyskać z bankami, należącymi do grupy, poinformował prezes Paweł Surówka. PZU nie zamierza sprzedawać żadnego ze swoich banków, dodał.

#PawełSurówka: #PZU będzie analizował możliwość przejęcia @mBankpl w kontekście potencjalnych synergii, jakie mógłby uzyskać z bankami, należącymi do @GrupaPZU

„Ogłoszenie sprzedaży tak istotnego banku, jakim jest mBank jest zbyt ważną sprawą, by nie była przez nas analizowana. Będziemy ją analizowali tylko w kontekście potencjalnie istniejących synergii naszej części bankowej” – powiedział Surówka podczas konferencji prasowej.

PZU nigdy nie rozważało i nie rozważa sprzedaży swoich banków” – dodał.

Czytaj także: Wyniki Grupy PZU po III kw. 2019 roku: historycznie najlepszy wynik sprzedażowy >>>

Bank Pekao też zainteresowany przejęciem?

W ub. tygodniu prezes Banku Pekao – należącego do Grupy PZU – Michał Krupiński informował, że bank skupia się na wzroście organicznym, ale zlecił analizy dotyczące potencjalnego przejęcia mBanku.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku.

Czytaj także: Cezary Stypułkowski: liczba podmiotów zainteresowanych przejęciem mBanku będzie znaczna >>>

Pod koniec października minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił, że rząd jest zainteresowany, żeby aktywa mBanku, wystawione na sprzedaż przez Commerzbank, przeszły w ręce instytucji, które „można powiedzieć, są bardziej krajowe, aniżeli zagraniczne”.

Prezes PZU: cena akcji Alior Banku nie uwzględnia jego potencjału

PZU uważa, że obecna cena akcji Alior Banku na GPW nie uwzględnia potencjału tego banku, poinformował Paweł Surówka.

„Jestem przekonany, że cena akcji nie oddaje dzisiaj fundamentów tej spółki. Traktujemy Alior Bank jako inwestycję strategiczną. Jeśli chodzi o jego wartość w naszej grupie i wynikach, bardziej patrzymy na potencjał generowania zysków na działalności podstawowej i wyników grupy PZU i nie jesteśmy przywiązani do ceny akcji” – powiedział Surówka podczas konferencji prasowej.

„Jestem przekonany, że cena akcji nie jest adekwatna do potencjału tego banku. Chcemy być beneficjentem rosnącego biznesu ubezpieczeniowego i sprzedaży produktów, których dotychczas w portfelu nie mieliśmy” – dodał.

Grupa PZU posiada łącznie 31,94% udziałów w kapitale Alior Banku.

PZU przygląda się okazjom inwestycyjnym na rynku, w tym sprzedaży AXA

PZU, którego strategia zakłada ekspansję zagraniczną, będzie analizował możliwość przejęcia aktywów Grupy AXA, powiedział Paweł Surówka.

„Powiedzieliśmy już niejednokrotnie, że nasza strategia uwzględnia potencjalną ekspansję zagraniczną i rozwój w takich obszarach, jak inwestycje i będziemy patrzyli na wszystkie tego typu okazje na rynku” – powiedział Surówka podczas konferencji prasowej.

„Będziemy też pewnie patrzymy i na tę transakcję [sprzedaż AXA], ale jest za wcześnie, by powiedzieć, czy będziemy w którejś z nich uczestniczyli” – powiedział prezes, odnosząc się także do możliwej transakcji przejęcia mBanku.

Pod koniec października Reuters poinformował, powołując się na nieoficjalne źródła, że Grupa AXA rozważa sprzedaż swojej części biznesu w Europie Centralnej, w tym w Polsce. W skład Grupy AXA w Polsce wchodzą: AXA Życie TU, AXA Ubezpieczenia TUiR, AXA Polska, AXA PTE oraz AXA TFI.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: