mBank: zerowa stawka VAT na żywność ograniczy inflację w krótkim terminie, potem ceny mogą być jeszcze wyższe

Gospodarka

Ewentualne obniżenie stawki VAT na żywność do zera ograniczy inflację i - być może - oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie, ale po przywróceniu "normalnej stawki" ceny mogą być wyższe niż bez jej obniżenia, co podbije inflację w 2023 roku - oceniają ekonomiści mBanku.

mBank - Logo
Źródło: mBank

Ewentualne obniżenie stawki VAT na żywność do zera ograniczy inflację i - być może - oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie, ale po przywróceniu "normalnej stawki" ceny mogą być wyższe niż bez jej obniżenia, co podbije inflację w 2023 roku - oceniają ekonomiści mBanku.

"Coraz bliżej wprowadzenia zerowej stawki na żywność. Należy zakładać, że zmiana ta będzie przejściowa tj. okres obowiązywania obniżonych stawek będzie ściśle określony. To może być źródłem bardzo ciekawych efektów. Badania nad dostosowaniem zmian cen do zmian stawek VAT sugerują, że pojawiające się efekty cenowe są asymetryczne. Ceny silniej rosną po podwyżkach stawek VAT niż spadają po obniżkach. Co więcej, im niższe marże, tym asymetrie większe. Sama obniżka niesie za sobą pozytywny efekt dochodowy (popytowy), który nie musi pojawić się w konsumpcji żywności (bo tam polski konsument chyba osiągnął kres swoich możliwości) ale może pojawić się gdzie indziej. Tymczasowość zmiany będzie ograniczać ten efekt dochodowy" - napisali na Twitterze ekonomiści.

Czytaj także: Premier: wysokie prawdopodobieństwo obniżki VAT do zera na żywność od lutego >>>

Co z cenami po przywróceniu "normalnej" stawki VAT?

"Tym niemniej ubocznym efektem tymczasowości jest zwiększenie asymetrii cenowej przy zmianie stawki, bo firmy (w całym łańcuchu wartości) ponoszą koszt dostosowania dwukrotnie. Obniżenie stawki VAT na żywność ograniczy więc samą inflację i - być może - oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie. Efektem proinflacyjnym jest podbicie dochodu (tu tożsamość z ekspansją fiskalną). Im silniej akcentowana tymczasowość rozwiązania, tym efekt dochodowy mniejszy, ale asymetrie cenowe większe" - dodali.

W konfrontacji z rozgrzaną gospodarką nie zdziwilibyśmy się nadmiernie, gdyby po przywróceniu 'normalnej stawki' VAT ceny byłyby nawet wyższe niż bez jej obniżenia. To podbije inflację w 2023 roku.

Nieformalna zgoda KE na zerową stawkę VAT na żywność

RMF FM podało w środę, że jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na zerową stawkę VAT na żywność praktycznie od zaraz.

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował w programie I Polskiego Radia, że zerowa stawka VAT na żywność mogłaby obowiązywać od 1 lutego. Dodał, że zerową stawką objęte byłyby te produkty, które są obecnie obciążone 5-procentowym podatkiem VAT.

Zerowa stawka VAT na żywność stanie się legalna w przyszłości

Zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna w przyszłości - powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie się to stanie.

"Obowiązujące obecnie przepisy nie pozwalają na zerową stawkę VAT w przypadku produktów żywnościowych. (...) Ostatnio w Radzie przyjęto jednak przepisy, które będą na to pozwalać w przyszłości. Teraz jesteśmy w momencie przejściowym. Oznacza to w praktyce, że nie jest to rzecz dopuszczona unijnymi przepisami w tej chwili, ale wiemy, że stanie się legalna. (...) Komisja przyjęła do wiadomości decyzję Rady, mimo że nie jest ona zgodna z obowiązującymi teraz przepisami" - oświadczył Gentiloni.

2 grudnia polski wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował w Sejmie o złożeniu do Komisji Europejskiej wniosku o zgodę na obniżenie stawki VAT na żywość do 0 proc. Jest to jeden z potencjalnych elementów tarczy antyinflacyjnej, którego wdrożenie zależy od zgody KE. Równolegle do rozmów z Komisją unijni ministrowie uzgodnili 7 grudnia nowelizację dyrektywy VAT.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: