MdM: masz dopłatę z programu? Uważaj, bo możesz ją stracić

Nieruchomości

Osoby, które otrzymały dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” przez 5 lat muszą mieć się na baczności. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że będą zmuszone oddać otrzymane pieniądze.

Blok mieszkalny
Fot. Pixabay.com

Osoby, które otrzymały dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” przez 5 lat muszą mieć się na baczności. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że będą zmuszone oddać otrzymane pieniądze.

Osoby, które otrzymały dopłaty w ramach #MdM, przez 5 lat muszą mieć się na baczności, bo w niektórych wypadkach może się okazać, że będą zmuszone oddać otrzymane pieniądze #mieszkanie #Expander

Program „Mieszkanie dla młodych”, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas całego okresu jego funkcjonowania dopłatę wypłacono do blisko 100 tysięcy kredytów. Pierwsze dofinansowania przyznano w 2014 r. a więc żaden z beneficjentów nie ma jeszcze gwarancji, że otrzymane pieniądze będzie mógł zatrzymać. Przepisy mówią bowiem, że w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości trzeba przestrzegać wielu zasad, których złamanie kończy się koniecznością zwrotu otrzymanych pieniędzy.

Nie kupuj innych nieruchomości

Beneficjenci programu, którzy w ciągu 5 lat od czasu nabycia nieruchomości kupią część lub całość innego mieszkania lub domu, będą musieli zwrócić dopłatę. Dotyczy to także innych form nabycia własności np. poprzez darowiznę czy zamianę. – Wyjątkiem od tej reguły jest przejęcie nieruchomości poprzez dziedziczenie. Ustawa nie zakazuje również rozszerzenia własności, gdy współwłaścicielem mieszkania staje się współmałżonek. W praktyce dotyczy to osób, które przed uzyskaniem kredytu z dopłatą nie były w związku, a stali się małżeństwem po jego zaciągnięciu. – wskazuje Jarosław Sadowski, Expander.

Nie wynajmuj mieszkania ani jego części

Beneficjent programu będzie musiał zwrócić dopłatę jeśli przed upływem 5 lat od zakupu wynajmie swoją nieruchomość lub jej część np. pokój. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy zmusi nas do tego trudna sytuacja życiowa. – Ustawodawca założył, że dofinansowanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. To wykluczenie miało wyeliminować np. kupowanie mieszkań z dopłatą w celach inwestycyjnych. Warto pamiętać, że warunek ten dotyczy nie tylko spisywanych, ale także ustnych umów najmu, które także są wiążące. Zakaz obejmuje zarówno całe mieszkanie jak i jego poszczególne pokoje – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.

Uwaga na działalność gospodarczą

Kredytobiorca musi także zachować ostrożność w kwestii dysponowania nieruchomością wtedy, gdy jest przedsiębiorcą. W ciągu 5 lat nie może on dokonać inwestycji i przekształceń w mieszkaniu lub domu, które zamienią jego część lub całą powierzchnię w lokal usługowy. W praktyce wyklucza to np. zagospodarowanie parteru domu np. na gabinet stomatologiczny, ponieważ zmienia to przeznaczenie nieruchomości i nie jest w niej już realizowany wyłącznie cel mieszkaniowy. Dopuszczona jest natomiast rejestracja firmy pod adresem nieruchomości kupionej z dopłatą.

Nie spłacaj kredytu wcześniej

Kolejne ograniczenie dotyczy wcześniejszej całkowitej i częściowej spłaty kredytu. Bez konsekwencji można tego dokonać dopiero po 5 latach od zakupu nieruchomości.

Nie sprzedawaj nieruchomości

Kredytobiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie, jeśli sprzeda lub dokona darowizny nieruchomości w ciągu 5 lat od czasu jego nabycia. Dotyczy to także części lokalu, czyli np. sprzedaży części domu.Beneficjenci programu MdM muszą ostrożnie podejmować decyzje, przez 5 lat od momentu, w którym stali się właścicielami nieruchomości kupionej ze wsparciem. – Powinni oni pamiętać, że bardzo ryzykowne jest np. wynajęcie mieszkania i zatajanie tego faktu. Jeśli to się wyda, to trzeba będzie zwrócić nie tylko całą dotację, ale także naliczone zostaną odsetki ustawowe – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Źródło: Informacja prasowa Expandera

Udostępnij artykuł: