MdM: nowy, wyższy limit cenowy dla Warszawy

Finanse i gospodarka

6127 zł wynosić będzie od 1 kwietnia br. maksymalna cena mieszkania w Warszawie, do którego będzie można uzyskać dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Choć to o 4,5 proc. więcej niż przez ostatnich 6 mies., to o lokal spełniający warunki nadal nie będzie w stolicy łatwo.

Wojewoda Mazowiecki opublikował wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla poszczególnych powiatów województwa, wiemy więc, jak przez najbliższe pół roku wyglądać będą w Warszawie i województwie dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych i jakie mieszkania będzie można w nim kupić.

Dla stolicy limit cenowy dla MdM wzrośnie o 262 zł do 6126,90 zł, a maksymalna kwota dopłat dla beneficjenta z dzieckiem wzrośnie o prawie 1,8 tys. do 41,8 tys. zł. W programie MdM kwoty dopłat i limity cen nieruchomości są inne dla miast wojewódzkich, inne dla gmin z nimi sąsiadujących i jeszcze inne dla pozostałych obszarów województwa. Od 1 kwietnia limit cenowy MdM dla gmin sąsiadujących z Warszawą wynosić będzie 4457,51 zł (wzrost o 53 zł), a maksymalna kwota którą będzie można uzyskać w ramach programu to 30,4 tys. zł. Na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego limit ustalony na najbliższe pół roku to 3714,59 zł (wzrost o 44 zł), a maksymalna dopłata w przypadku klienta z co najmniej jednym dzieckiem to 25,3 tys. zł.

140401.mdm.550x

Kwota 6126,90 zł to wprawdzie sporo więcej niż w I kw. 2014 r., ale zainteresowani zakupem nieruchomości z dopłatą w Warszawie nadal nie będą mieli łatwo, gdyż średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym (a warto przypomnieć, że program Mieszkanie dla Młodych obejmuje tylko nieruchomości kupione od deweloperów) w granicach administracyjnych miasta to ok. 7,3 tys. zł. Home Broker sprawdził, w których lokalizacjach znaleźć będzie można lokale spełniające warunki MdM i okazuje się, że w większości dostępność ich nadal będzie niewielka.

Najważniejszym wyjątkiem jest tradycyjnie Białołęka. Tam nadal buduje się dużo nowych mieszkań, które są na dodatek relatywnie (jak na Warszawę) tanie. Osiedla się tam wiele młodych rodzin z dziećmi i ten trend będzie się pogłębiał. Osoby takie są w stanie mieszkać dalej od centrum w zamian za ciszę i spokój oraz bezpieczeństwo dla dzieci, a przede wszystkim za niską cenę.

Najważniejsza jest lokalizacja…

Na pojedyncze inwestycje, w których znajdą się mieszkania spełniające warunki MdM będzie można liczyć np. na Bielanach, Bemowie, Pradze Południe, Włochach, czy Woli. Kolejne mieszkania znaleźć będzie można też na obrzeżach miasta takich jak Ursus. Na liście lokalizacji z mieszkaniami MdM pojawi się także Ursynów, ale trzeba pamiętać, że dzielnica ta rozpościera się znacznie dalej niż wzdłuż linii metra. Mieszkania w zachodniej części dzielnicy, za ul. Puławską, są znacznie tańsze i tam jest szansa na znalezienie odpowiednich lokali, ale ich podaż również jest mocno ograniczona. Wybór mieszkań w limicie znajdzie się także w Miasteczku Wilanów, jednak będzie ograniczony, bo niektórzy deweloperzy nadal trzymają tam wysokie ceny.

Lista gmin sąsiadujących z Warszawą obowiązująca dla programu Mieszkanie dla Młodych:

Izabelin, Jabłonna, Józefów, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Łomianki,
Marki, Michałowice, Nieporęt, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów,
Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Ząbki, Zielonka.

Według Bartosza Jankowskiego, managera ds. rynku pierwotnego w Home Broker, w niedalekiej przyszłości więcej mieszkań w cenie poniżej 6,1 tys. zł powinno pojawić się w okolicach ulic Lazurowej i Batalionów Chłopskich na Bemowie. Niektórzy deweloperzy kupili tam relatywnie tanie działki i pozwoli im to zaoferować mieszkania w cenie poniżej 6 tys. zł za mkw., a bliskość wjazdów na obwodnicę Warszawy i możliwość sprawnego wydostania się z miasta w wielu kierunkach będzie kuszącą perspektywą dla klientów. Na razie jednak na widnokręgu widać tam głównie pola uprawne.

…rozmiar też ma znaczenie

Incydentalnie może zdarzyć się, że nieruchomość spełniająca warunki MdM znajdzie się nawet na Mokotowie w atrakcyjnym punkcie Woli czy w innym równie ciekawym obszarze miasta. Ale przyczyna niskiej ceny leżeć będzie w niskiej atrakcyjności samego mieszkania. Może być ono położone od strony głośnej ulicy, z utrudnionym dostępem światła słonecznego, bezpośrednio pod korytarzem powietrznym, którym samoloty podchodzą do lądowania na Okęciu lub być bardzo nieustawne. Jednym słowem chodzi o takie nieruchomości, których cena musi być niższa od pozostałych w dzielnicy, gdyż po standardowej stawce nikt by ich nie kupił.

Warto zwrócić uwagę, że szanse na znalezienie mieszkania w MdM rosną, gdy klient szuka lokalu większego, gdyż ceny za metr kwadratowy są zwykle najwyższe dla mieszkań niewielkich. Zatem łatwiej będzie o nieruchomość zbliżoną do górnego limitu powierzchni (75 mkw.), a znalezienie kawalerki w tej cenie może na większości obszaru Warszawy graniczyć z cudem. Niższe ceny mają też mieszkania będące na wcześniejszych etapach budowy.

Trudno powiedzieć, jak na zmianę limitu zareagują rynkowe ceny. Niewykluczone, że ci deweloperzy, którzy dotąd sprzedawali mieszkania w cenie tuż poniżej limitu MdM, podniosą je o tyle, o ile wzrósł limit i dostępność mieszkań wróci do tej sprzed zmiany limitów.

Mimo niewielkiej dostępności mieszkań spełniających warunki MdM, w pierwszych dwóch miesiącach Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował w woj. mazowieckim 422 wnioski o kredyt preferencyjny na łączną kwotę dopłat 10,3 mln zł. Zarówno pod względem liczby wniosków jak i wartości dopłat do drugi wynik w Polsce, po woj. pomorskim.

Marcin Krasoń
Home Broker

Udostępnij artykuł: