Optymistyczna prognoza MFW dla Europy. Ceny ropy w górę

Gospodarka

Ubiegły tydzień na rynku ropy naftowej nie należał do najlepszych. Po osiągnięciu kilkuletnich maksimów w poprzedni poniedziałek, cena „czarnego złota" w kolejnych dniach osuwała się w dół.

Fot. Pixabay.com

Ubiegły tydzień na rynku ropy naftowej nie należał do najlepszych. Po osiągnięciu kilkuletnich maksimów w poprzedni poniedziałek, cena „czarnego złota" w kolejnych dniach osuwała się w dół.

#MFW: globalny wzrost gospodarczy przyspieszy do 3,9% w tym roku i w 2019 r. z 3,7% w ub.r. #PKB

Spadek notowań nie jest jednak dużym zaskoczeniem, zwłaszcza w przypadku ropy naftowej gatunku Brent: na początku ubiegłego tygodnia cena tego typu surowca dotarła do okolic 70 USD za baryłkę, a więc do ważnego oporu technicznego, który jednocześnie stanowił pewną barierę psychologiczną. Odreagowanie spadkowe po dotarciu do tego poziomu było więc zrozumiałe.Z kolei w przypadku ropy naftowej gatunku WTI trudno mówić o jakichś istotnych technicznych barierach: w poprzednim tygodniu cena tego rodzaju ropy nie dotarła nawet do poziomu 65 USD za baryłkę. W przypadku amerykańskiej ropy presja spadkowa może jednak dać o sobie mocniej znać ze względu na prognozy dotyczące coraz większej produkcji ropy naftowej z łupków w Stanach Zjednoczonych. 

Większy optymizm wśród inwestorów

Tymczasem początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi większy optymizm wśród inwestorów. Wzrostom cen sprzyjają prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie. MFW podniósł prognozę dynamiki globalnego PKB w 2018 i 2019 roku do poziomu 3,9%. W przypadku odczytów dla obu tych lat oznacza to wzrost o 0,2 pkt proc. W górę podniesione zostały prognozy wzrostu PKB m.in. dla USA, strefy euro, Japonii oraz Chin. Zdrowe tempo wzrostu w globalnej gospodarce jest istotne z punktu widzenia popytu na ropę naftową. Uwagę zwracają przede wszystkim optymistyczne oczekiwania dotyczące gospodarek Stanów Zjednoczonych i Chin jako kluczowych konsumentów ropy naftowej na świecie.Podniesienie prognoz dynamiki globalnego PKB zbiega się w czasie z zapewnieniami OPEC i niektórych państw non-OPEC na temat współpracy w zakresie utrzymywania limitów produkcji ropy naftowej. Te dwa czynniki łącznie stanowią obecnie wsparcie dla strony popytowej na rynku ropy. 

MFW: wzrost PKB w Europie wyższy niż prognozowano dzięki Polsce i Turcji

Jak podał w poniedziałek MFW, "we wschodzącej i rozwijającej się Europie, gdzie wzrost za 2017 r. szacowany jest obecnie na ponad 5%, aktywność gospodarcza w 2018 i 2019 r. pozostanie silniejsza niż poprzednio prognozowano, dzięki wyższej prognozie wzrostu dla Polski i szczególnie dla Turcji. Te rewizje odzwierciedlają korzystne otoczenie zewnętrzne, przy dogodnych warunkach finansowania i silniejszym popycie eksportowym ze strony strefy euro, oraz w przypadku Turcji - akomodacyjną politykę" - czytamy w raporcie "World Economic Outlook. Update".Fundusz prognozuje, że PKB USA wzrośnie o 2,7% w 2018 r. i o 2,5% w 2019 r. (podwyższenie prognoz odpowiednio o 0,4 pkt i 0,6 pkt wobec oczekiwań z października).Według MFW, PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie o 1,5% zarówno w tym, jak i przyszłym roku (brak zmian na 2018 r. i obniżka o 0,1 pkt w przypadku prognozy na 2019 r.).

Prognoza dla strefy euro

W przypadku strefy euro MFW prognozuje, że PKB wyniesie 2,2% w 2018 r. i 2% w 2019 r. (podwyższenie prognoz o 0,3 pkt w obu przypadkach).W przypadku Chin prognozowany wzrost PKB na ten rok to 6,6%, a na 2019 r. - 6,4% (podwyższenie prognoz o 0,1 pkt w obu przypadkach). 

Źródło: ISBnews/Superfund TFI

 
Udostępnij artykuł: