MFW zaczyna negocjacje z Ukrainą

Finanse i gospodarka / Wiadomości

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała w czwartek, że na wniosek Rady Wykonawczej Funduszu, przebywająca w Kijowie misja MFW rozpocznie negocjacje z władzami Ukrainy w sprawie programu ratunkowego.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała w czwartek, że na wniosek Rady Wykonawczej Funduszu, przebywająca w Kijowie misja MFW rozpocznie negocjacje z władzami Ukrainy w sprawie programu ratunkowego.

Cel programu to podjęcie takich reform gospodarczych, które umożliwią Ukrainie powrót na ścieżkę trwałego wzrostu gospodarczego jednocześnie chroniąc najsłabszych w społeczeństwie. Rząd Ukrainy ma nadzieję na pożyczkę w wysokości 15 mld dolarów jednak trzeba pamiętać, że w 2010 roku MFW pożyczył Ukrainie 15 mld dolarów jednak została ona zawieszona ponieważ władze Ukrainy odeszły od uzgodnionych reform. W pomoc Ukrainie może włączyć się także USA. Miałby to być pakiet pomocy dwustronnej opiewający na kwotę około 1 miliarda dolarów. Te informacje pozytywnie wpłynęły na notowania hrywny. Ukraińska waluta zyskała wczoraj do dolara. Kurs UAHUSD spadł z 9,8 do 9,30.

Sytuacja na Krymie pozostaje bez zmian. Lokalna władza przygotowuje się do przeprowadzenia w niedzielę referendum, które z punktu widzenia konstytucji Ukrainy jest nielegalne. Rosja rozmieszcza wojska przy wschodniej i północnej granicy Ukrainy z Rosją. Zachód oczywiście potępia te działania ale jak powiedziała Kanclerz Niemiec Angela Merkel możliwość wojskowej interwencji na Ukrainie jest wykluczona. Potwierdziła gotowość do zastosowania sankcji wobec Rosji i podkreśliła, że Berlin preferuje dyplomatyczno - polityczne rozwiązanie konfliktu.

Klimat inwestycyjny w czwartek przebiegał pod znakiem średniej zmienności. Pierwsza część sesji prowokowała do optymizmu i nabywania aktywów ryzykownych, głównie za sprawą wyznaczania nowych maksimów przez EURUSD. Inwestorzy zignorowali słabsze dane z gospodarki Chińskiej, i napiętą sytuację wokół Krymu. Druga część sesji to dobry odczyt danych z USA (produkcja przemysłowa, wnioski dla bezrobotnych), i nagła zmiana kierunku przepływu kapitału. Pierwszą walutą która zaczęła nabierać rozpędu w aprecjacji był jen, a później nastąpił zwrot na eurodolarze i na koniec sesji amerykańskiej rynek znajduje się 100 punktów poniżej porannych szczytów mimo braku istotnych przesłanek fundamentalnych uzasadniających wcześniejsze testowanie 3 letnich szczytów.

Dzisiejszy kalendarz makro nie jest przesadnie napięty. Dzisiaj dzień publikacji danych o inflacji. W Niemczech inflacja CPI wzrosła zgodnie z prognozami ale dane praktycznie nie zmieniły notować wspólnej waluty do dolara. Pozostają jeszcze dane o inflacji CPI z Polski oraz PPI z USA. Na koniec dnia poznamy indeks nastrojów publikowany przez Uniwersytet Michigan.

EURPLN: Na naszym podwórku dzisiaj było względnie spokojnie, ale nie mieliśmy głębszej korekty co powoduje, i nie za bardzo możemy na nią liczyć w tym tygodniu. Złoty pod presją i oczekujemy testowania poziomów 4,25 - 4,28 na najbliższych sesjach.

EURUSD: Para ustanowiła nowy szczyt bez przesłanek fundamentalnych, przypisujemy temu ruchowi charakter nietrwały i nadal oczekujemy zejścia o kolejne 100 punktów do poziomu 1,3750.

Dom Maklerski AFS

Udostępnij artykuł: