Microsoft Azure – jedna platforma, nieograniczone możliwości

Finanse i gospodarka

Microsoft Azure to platforma, która podlega ciągłej ewolucji, aby zapewnić klientom odpowiedzi na najnowsze wyzwania technologiczne. Obok zastosowań tradycyjnych, oferuje szerokie możliwości dla innowacyjnych projektów. Microsoft przedstawia wybranych partnerów w Polsce, którzy pozwalają zapewnić bezpieczne i wydajne korzystanie z platformy, jak również dostarczają nowatorskie usługi stworzone na jej bazie.

Skuteczne korzystanie z możliwości Microsoft Azure nie byłoby możliwe bez zapewnienia odpowiedniego transferu danych między biurami klienta a centrami Azure. Microsoft we współpracy z BT podjął to wyzwanie i w kwietniu 2014 roku firmy ogłosiły zawarcie globalnej umowy związanej z dostępem do platformy  Microsoft Azure. Już latem tego roku udostępniono bezpośrednie połączenie centrów Microsoft Azure w Dublinie i Amsterdamie z globalną siecią BT, co ma kluczowe znaczenie dla europejskich klientów.

Wyjątkowość rozwiązania BT sprawia, że klienci w Europie mogą korzystać z gwarantowanych parametrów jakości. Wraz z usługą ExpressRoute od BT, klient otrzymuje Service Level Agreement (SLA) na całe rozwiązanie.

Przykładem zastosowania tego rozwiązania jest wdrożenie w firmie Coats, jednym z kluczowych producentów branży tekstylnej na świecie. Dedykowany dostęp do platformy Azure, zapewnił tej firmie zwiększoną wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo wykonywanych operacji. Połączenie zrealizowane z pominięciem publicznego internetu umożliwiło bezpośrednią integrację infrastruktury platformy Azure z sieciami i centrami danych klienta.

Microsoft Azure to również platforma pozwalająca świadczyć innowacyjne usługi firmom trzecim. Taki model przyjęła firma DcTec, której celem jest wniesienie nowej jakości w procesie obróbki cieplno-chemicznej stopów żelaza, co skutkuje poprawą wydajności różnego rodzaju elementów stalowych (kół zębatych w skrzyniach biegów pojazdów czy wałach napędowych łodzi podwodnych). W swoim systemie OptiCarb, który służy do zdalnego projektowania, zarządzania i optymalizacji procesu nawęglania (niezależnie od producenta pieca) zastosowała możliwości Azure Remote App. Aplikacja działa w trybach „cloud only” oraz „hybrid” przeznaczonych do obsługi chmur publicznych oraz hybrydowych i może być uruchomiona niezależnie od platformy sprzętowej. Staje się tym samym odpowiedzią na oczekiwania klientów, niechętnie sięgających po typowe rozwiązania SaaS uruchamiane z poziomu przeglądarki.

Wspomniany Azure Remote App i Enterprise Mobility Suite na platformie Microsoft Azure to technologie, które mogą być wdrożone z korzyścią w praktycznie każdej firmie, która korzysta z urządzeń mobilnych – o czym przekonują doświadczenia polskiego integratora wyspecjalizowanego w tym obszarze, firmy Predica. Co ważne – odnoszącego sukcesy również za granicą.

Możliwości Microsoft Azure nie kończą się na zastosowaniach typowo biznesowych. Firma Legimi stworzyła pierwszą w Polsce wirtualną wypożyczalnię ebooków w modelu abonamentowym, która działa na smartfonach, tabletach, e-czytnikach i komputerach. Usługa Legimi umożliwia „Czytanie w chmurze®”, które polega na tym, że dowolną książkę można zacząć czytać np. na tablecie w domu i kontynuować lekturę od ostatnio czytanej strony na smartfonie w drodze do pracy. Tak innowacyjna usługa wymaga odpowiedniego zaplecza technologicznego. Przede wszystkim klienci, którzy płacą abonament wymagają nieprzerwanego dostępu do swoich książek – tak jak przywykli w przypadku telefonu czy Internetu, bez względu na to, czy strona przeżywa akurat „oblężenie” po udanej akcji promocyjnej, czy nie. Poza tym z ebooków korzysta również Polonia, często pozbawiona innej formy kontaktu z językiem polskim. Wymagane jest zatem, aby książki pobierały się równie szybko w Warszawie jak i Chicago. Skalowalność na żądanie oraz CDN (Content Delivery Network) to jedne z wielu możliwości Windows Azure, które wykorzystuje Legimi. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo danych – np. w kwestii przetwarzania numerów kart kredytowych. Ich utrata lub nieodpowiednie zabezpieczenie byłyby równoznaczne z bezpowrotną utratą zaufania klientów i przychodów firmy.

Źródło: Microsoft

Udostępnij artykuł: