„Miesięcznik Finansowy BANK” – czerwiec 2019

Aktualności / Tylko u nas / Wydarzenia

W najnowszym numerze „Miesięcznika Finansowego BANK” szczególnie polecamy cykl artykułów XXIV Rankingu Banków Miesięcznika Finansowego BANK 2019.

Nowa okładka MF BANK

W najnowszym numerze „Miesięcznika Finansowego BANK” szczególnie polecamy cykl artykułów XXIV Rankingu Banków Miesięcznika Finansowego BANK 2019.

„Klientocentryczność” staje się głównym punktem dyskusji o rozwoju usług bankowych. Banki muszą doceniać nowe grupy klientów, w tym młodych, seniorów i osoby dotknięte różnego typu niepełnosprawnościami. I właśnie dlatego postanowiliśmy, w formie ankiety, spytać te konkretne grupy klientów, z jakich banków korzystają, jaka oferta im odpowiada i które banki poleciliby innym. Dlatego oprócz kategoriiEfektywność” i „Innowacje”, stworzono nowe kategorie: „Bank dla Młodych”, „Bank dla Seniora” oraz „Dostępność”. Wyniki oszacowano na podstawie odesłanych do redakcji 3,5 tysiąca ankiet.Warto przeczytać:

„Bankowa Golgota na giełdzie” 

Warszawski parkiet jest w tym roku jednym z najgorszych na świecie. I to pomimo pojawiających się coraz lepszych wskaźników gospodarczych. Giełdowe notowania banków niestety idealnie wpasowały się w ten przygnębiający trend. ­/ artykuł Janusza Fraczyka

„Wielkie dywidendobranie”

Kilka lat posuchy dla akcjonariuszy banków giełdowych zbliża się ku końcowi. Części banków nadzór pozwolił już wypłacić dywidendy. Do akcjonariuszy trafi w tym roku ponad 6 mld zł. Banki na to stać, bo zarabiają coraz więcej na pożyczkach dla klientów indywidualnych. Z drugiej strony tracą na kosztach regulacji KNF. / artykuł Janusza Fraczyka

„Duży może więcej”

Refleksje Macieja Kowala odnoszą się do tendencji w europejskim sektorze finansowym. Silne banki radzą sobie coraz lepiej, głównie kosztem słabszych rywali, choć w tle widać nie rynkowe trendy, lecz ingerencje EBC. Co gorsza wojna handlowa Waszyngtonu z Pekinem tylko przyśpiesza konsolidację europejskiego rynku bankowego.

Cyberbezpieczeństwo w leasingu”

Przestępcy zaczynają wykorzystywać nowe technologie – w tym sztuczną inteligencję – do doskonalenia i optymalizacji swoich działań. Aby ich powstrzymać przed atakami typu DDoS banki coraz częściej korzystają z usługi typu Security by Design, która jest nowoczesną i zupełnie nową formą outsourcingu o czym pisze Sławomir Dolecki.

„Wielka bania na bitcoinie”

Na przełomie maja i czerwca kurs bitcoina poszybował do poziomu 9 tys. USD, choć niektórzy spekulują, że będzie na poziomie nawet 20 tys. USD. O tym fenomenie cyfrowej waluty pisze Igor Lagenda.

„GAFA naciska na banki”

Gdy powszechną uwagę sektora finansowego budzą wszelkiej maści fintechy, pod bokiem rośnienowy, groźny konkurent. Grupa GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon) staje się dla banków coraz groźniejszym rywalem, a rynkowa presja z jej strony będzie rosła wraz z upływem czasu. / artykuł Łukasza Michalika

„Dlaczego lubimy pay by link”

Polacy coraz bardziej lubią dokonywać płatności via przelewy elektroniczne oparte o cyfrowe platformy. Tym różnią się od obywateli takich krajów jak: Holandia, Francja, Austria, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, którzy pay by link częściej wykorzystują do polecenia zapłaty niż zakupów w Internecie, Czemu tak się dzieje tłumaczy Bohdan Szafrański. 

„Pracownicy bez wypłaty”

Robotyzacja usług bankowych stała się faktem, pozwala na to coraz większą informatyzację procesów bankowych. Można do tego wykorzystać zbiory danych stosując procedury Data Science oraz big data. O tym jakie są typy robotów (bot, chatbot, chatbot powiadamiający etc.) pisze w porywający sposób Marcin Podleśny.

„Wyścig o przywództwo wygrać mogą Chińczycy”

Z prof. dr. hab. Tomaszem Grzegorzem Grosse, socjologiem, kierownikiem zakładu polityk Unii Europejskiej w Instytucie Europeistyki WNPiSM UW rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Miesięcznika Finansowego BANK”

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata

www.aleBank.pl/BANK #MiesięcznikBANK  #NajbliżejBANKowości

Udostępnij artykuł: