„Miesięcznik Finansowy BANK” – kwiecień 2020

Aktualności / Tylko u nas / Wydarzenia

Najnowszy numer w większości poświęciliśmy sytuacji związanej z pandemią COVID-19. BATALIA O GOSPODARKĘ – to jego hasło przewodnie. Na to, co dzieje się wokół spoglądamy oczyma instytucji finansowych. W artykułach staramy się przewidzieć możliwe zmiany istniejącej sytuacji, ich ewentualne konsekwencje oraz rozwiązania, jakie należałoby podjąć.

Najnowszy numer w większości poświęciliśmy sytuacji związanej z pandemią COVID-19. BATALIA O GOSPODARKĘ – to jego hasło przewodnie. Na to, co dzieje się wokół spoglądamy oczyma instytucji finansowych. W artykułach staramy się przewidzieć możliwe zmiany istniejącej sytuacji, ich ewentualne konsekwencje oraz rozwiązania, jakie należałoby podjąć.

@MiesiecznikBANK: kwiecień 2020 - już dostępny! #NajblizejBANKowości

Warto przeczytać:

Opanowanie pandemii będzie początkiem batalii o gospodarkę

Ekonomiczne jej konsekwencje trudno jest oszacować. Eksperci są zgodni co do jednego: mikrob o nazwie SARS-CoV-2 będzie dla światowej gospodarki znacznie poważniejszym wyzwaniem aniżeli upadek banku Lehman Brothers, który w 2008 r. zapoczątkował globalny kryzys gospodarczy.

O płynności banku w obliczu rosnącej niepewności

Iluzoryczna zdolność do oszacowania skutków wywołanych pandemią COVID-19 stanowi coraz poważniejsze zagrożenie i wyzwanie dla banków, zwłaszcza w obszarze zarządzania płynnością finansową – uważa dr Sławomir Kujawa, adiunkt w Katedrze Bankowości i Finansów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Między harmonią a entropią

Ład walutowy z perspektywy COVID-19 i możliwe jego scenariusze w najbliższych miesiącach przedstawia dr Maria Dunin-Wąsowicz.

Nie wprowadzamy zmian, kiedy jest dobrze, tylko kiedy jest fatalnie

O epidemiach, ich modelach, ofiarach, możliwych rozwiązaniach, ładzie gospodarczym, ale i nauczaniu w czasach kryzysów zdrowotnych z dr. Tomaszem Rożkiem – fizykiem, dziennikarzem, wykładowcą akademickim, popularyzatorem nauki, autorem telewizyjnych i radiowych programów edukacyjnych, rozmawiał Dariusz Łukawski.

Koronawirus może przynieść polskiej gospodarce nawet stagflację

Tak twierdzi dr Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej I kadencji (1998–2004), w rozmowie z Karolem Mórawskim.

Niezależnie od dynamiki wydarzeń nasza misja pozostaje niezmienna

Regulacje i nadzór nad polskim sektorem bankowym nie mogą ograniczać jego możliwości rozwojowych, w tym finansowania rozwiązań innowacyjnych. Wszak to banki pełnią rolę hubów technologicznych i integratorów rozwiązań cyfrowych w obrocie gospodarczym i komunikacji wielokanałowej, dostarczają płynności i bezpieczeństwa finansowego obywatelom oraz poszerzają zakres oferowanych usług poza tradycyjną domeną bankową – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Co czeka papierową gotówkę?

Towarzyszy ludzkości od ponad tysiąca lat. Jak długo z nią jeszcze zostanie? Choć proces odchodzenia od fizycznego pieniądza postępuje, banknoty nieprędko znikną całkowicie. Jak będą się zmieniać i co zaoferują użytkownikom w nieodległej przyszłości? – prognozuje Łukasz Michalik.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja
„Miesięcznika Finansowego BANK”

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).

Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata

www.aleBank.pl/BANK        #MiesięcznikBANK        #NajbliżejBANKowości

Udostępnij artykuł: